Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spousty Čechů na bulharských horách nás překvapily, říká tamní ministryně turistiky. Jsou prý milí

Zájem o Bulharsko neopadá, na lyžování se do země chystají stovky Čechů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zájem o Bulharsko neopadá, na lyžování se do země chystají stovky Čechů. | foto: Shutterstock

Praha Bulharské hory zaplavili čeští turisté – a neodradila je ani povinnost testování na covid-19. Tamní ministryně cestovního ruchu Marijana Nikolovová říká, že díky dodržování přísných opatření mají plnohodnotnou zimní sezonu, zatímco skiareály ve zbytku Evropy jsou zavřené.

Češi se už od ledna prohánějí po svazích bulharských pohoří Pirin a Rila. Jedná se totiž o jedinou možnost, jak si užít v Evropě lyžovačku. Natěšené lyžaře přitom neodradila ani povinnost podstoupit před cestou test na koronavirus. Vláda navíc nově zařadila Bulharsko mezi tzv. červené země, od minulého pátku tak musejí Češi přijíždějící zpět do vlasti podstoupit druhý test.

Bulharská ministryně cestovního ruchu Marijana Nikolovová si myslí, že je lyžování v zemi bezpečné. Hotely nakoupily čističky vzduchu, obsazují pouze polovinu své kapacity a fungují jen hotelové restaurace. Navíc návštěvníci musejí dodržovat přísná pravidla.

Lidovky.cz: Kolik českých turistů je nyní na lyžařském zájezdu v Bulharsku?
Od začátku letošní zimní sezony do konce ledna 2021 navštívilo Bulharsko za účelem zimních sportů 830 českých turistů. Je to pro nás velmi zajímavý trend. Obzvlášť velký zájem mají o středisko Bansko.

Češi patří mezi naše nejdůležitější návštěvníky. Před covidem nás v roce 2019 navštívilo více než devět milionů cizinců a Česká republika obsadila 14. místo s více než 189 tisíci turisty. V tuto chvíli evidujeme pokles turismu průměrně o 70 procent. Jsem přesvědčená, že s postupujícím očkováním bude cestování snazší a počet turistů se bude zvyšovat.

Marijana Nikolovová (45)

■ Narodila se 16. září 1975 v Botevgradu.

■ Vystudovala práva na Nové bulharské univerzitě, veřejnou správu na Sofijské univerzitě a ekonomii na Univerzitě sv. Cyrila a Metoděje ve městě Veliko Tarnovo.

■ Pracovala pro ministerstvo státní správy, ministerstvo zemědělství a výživy a ministerstvo hospodářství.

■ Resortu cestovního ruchu se ujala loni v červenci, kdy řekla, že v Bulharsku zajistí fungování cestovního ruchu navzdory pandemii.

Lidovky.cz: Je podle vás bezpečné za současné situace lyžovat v Bulharsku?
Už v létě jsme zahájili přípravy, aby mohla zimní sezona proběhnout bez problémů. Nastudovali jsme si proto osvědčené postupy předních lyžařských středisek v Evropě a přizpůsobili je bulharským podmínkám, abychom zaručili zdraví a bezpečnost turistů. Připravili jsme směrnici pro letošní zimu, kterou by měli dodržovat všichni. Všechna turistická střediska, malé i velké hotely investovaly už v létě do přípravy hygienických podmínek.

Hotely třeba nakoupily čističky vzduchu. Kabiny lanovek a sedačky se musejí dezinfikovat nejméně třikrát denně. Fungují pouze hotelové restaurace a i ty jen na 50 procent své kapacity. Musíme přihlédnout k tomu, že zimní sporty jsou většinou individuální a lidé vlastně mají ochranné pomůcky, tedy rukavice, přilby a nákrčníky.

Lidovky.cz: Jaká opatření tedy musejí lyžaři dodržovat?
Stále vyzýváme lidi, aby dodržovali takzvaná 3D – vzdálenost (z angl. distance – pozn. red.), dezinfekci a disciplínu. Turisté musejí mít zakrytá ústa a nos, když jsou na lanovce nebo čekají ve frontě. Díky našemu společnému úsilí můžeme hovořit o plnohodnotné zimní sezoně, zatímco v mnoha zemích jsou lyžařská střediska uzavřená.

Lidovky.cz: Dodržují Češi pravidla?
Zatím jsme nezaznamenali žádné stížnosti – a i hoteliéři jsou spokojení. Češi jsou féroví a velmi milí hosté. Nezapomínejme ale na to, že jde o dlouhou tradici a Češi k nám jezdí desítky let.

Ministryně cestovního ruchu Marijana Nikolovová.

Ministryně cestovního ruchu Marijana Nikolovová.

Od 29. ledna do 30. dubna 2021 zavedlo Bulharsko povinné předložení negativního testu PCR, což se vztahuje i na Česko. Cestovní ruch v Bulharsku na to ale zareagoval pozitivně. Hoteliéři a další se přizpůsobili a cenu za test začali turistům určitým způsobem kompenzovat. Třeba lázeňskými procedurami nebo bonusovým dnem v ubytování. Je důležité, aby turisté pochopili, že PCR testy nejsou jen nějaký náš rozmar, ale jediný způsob, jak pro všechny zajistit bezpečný pobyt.

Lidovky.cz: Češi ale musejí podstoupit test i před odjezdem z Bulharska. Jsou na to lyžařská střediska připravená?
Snažíme se splnit všechny požadavky a v horských střediscích už fungují laboratoře. Stačí, když se hosté zeptají na recepci hotelu, ve kterém jsou ubytováni. Tam se dozvědí, kam si mohou zajít na test.

Lidovky.cz: Jaký je pokles návštěvnosti lyžařských středisek?
Už loňskou zimní sezonu nás poškodil covid. Tehdy se u nás ubytovalo více než jeden a půl milionů turistů, z toho více než 500 tisíc cizinců. Podle průběžných údajů je celkový pokles počtu turistů od začátku letošní zimní sezony v Bulharsku více než 50 procent ve srovnání s tou předchozí. Zatím převažují rezervace na poslední chvíli. U bulharských turistů je pokles přibližně 60 procent, u zahraničních až 90 procent. V lyžařských střediscích jsou hlavně návštěvníci z Rumunska, Turecka, Ukrajiny a Německa.

Lidovky.cz: Češi jezdí na dovolenou do Bulharska hlavně v létě. Jak se připravujete na letní sezonu?
Chystáme se zavést pravidla a zajistit dodržování protiepidemických opatření. Věřím ale, že očkování nám umožní rychle se z toho dostat. Neustále se setkávám s cestovními kancelářemi, organizacemi a dopravci. Bulharská vláda navíc dotuje 35 eur na každé místo z charterových letů společností, které organizují zájezdy do Bulharska. Chystáme se otevřít turistické zastoupení ve Varšavě, které se bude starat o země visegrádské čtyřky.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...