Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Správa železnic a ČD nemusí platit přes miliardu firmě Grandi Stazioni kvůli pronájmu hlavního nádraží

Hlavní nádraží Praha. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Správa železnic a České dráhy nemusí platit 1,25 miliardy korun italské Grandi Stazioni za neprodloužení pronájmu hlavního nádraží v Praze. Městský soud v Praze ve středu potvrdil prvoinstanční rozhodnutí a zamítl tak odvolání italské firmy. Proti rozhodnutí je už možné pouze podání dovolání k Nejvyššímu soudu.
  15:24aktualizováno  15:33

Firma měla historickou budovu pronajatou na základě dohody, podle které ji měla kompletně zrekonstruovat, což však v termínu neučinila. Správa železnic, která krátce předtím převzala budovu od Českých drah, ji následně v říjnu 2016 neprodloužila kvůli nesplnění smluvních podmínek pronájem budovy.

Soud zamítl dovolání Grandi Stazioni. Zpochybňovala převod Fantovy budovy

Grandi Stazioni kvůli tomu podala na Správu železnic i České dráhy žalobu, ve které se domáhala náhrady škody za ušlý zisk ve výši 1,25 miliardy korun. Podle advokátů společnosti byl důvodný předpoklad, že nájem bude prodloužen, protože o tom obě strany více než rok jednaly.

Nárok Grandi Stazioni na náhradu škody zamítl už loni v srpnu Obvodní soud pro Prahu 1. Podle soudu firma neprokázala, že by měla důvodný předpoklad prodloužení smlouvy. Odvolací soud ve středu toto rozhodnutí potvrdil a označil za věcně správné.

Podle advokáta Michala Morawskiho z Advokátní kanceláře Kříž a partneři, která ve sporu právně zastupuje Správu železnic, nabude tento rozsudek právní moci dnem doručení jeho písemného vyhotovení.

Grandi Stazioni spravovala pražské hlavní nádraží od roku 2003. Podle smlouvy měla do podzimu 2016 dokončit rekonstrukci nádraží včetně historické Fantovy budovy. Pokud by rekonstrukci zvládla dodělat, získala by právo na pronájem nádražních prostor na dalších 30 let. Za 13 let ale opravila jen část budovy a odbavovací halu nádraží, což vedlo k vypovězení smlouvy a přerušení rekonstrukce.

Italská společnost podala v souvislosti s pražským hlavním nádraží čtyři žaloby. Žalobu na určení vlastnictví historické části nádraží Fantovy budovy zamítl loni v říjnu odvolací soud. Vedle tohoto Grandi Stazioni napadla také převod nové odbavovací haly na správu železnic. Další žaloba se týká náhrady více než 770 milionů za investované peníze při rekonstrukci nádraží. Z této sumy SŽDC firmě loni vyplatila 565 milionů korun jako uznatelné náklady na částečnou rekonstrukci nádraží. Společnost pak snížila požadovanou sumu na zhruba 210 milionů korun. Tuto žalobu bude znovu projednávat prvoinstanční soud, jeho původní rozhodnutí totiž loni v prosinci zrušil odvolací soud. Čtvrtým sporem je právě žaloba o ušlý zisk.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!