Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec ‚zlatého dolu‘, nikdo nelétá. Správce nebe nad Českem potřebuje státní pomoc

Ekonomika

  5:00
Praha - Dosud to byl s trochou nadsázky zlatý důl. Hlídání vzdušného prostoru nad Českem nadstandardně vynášelo. Teď má ale Řízení letového provozu (ŘLP) problém. Místo běžných 2500 přeletů denně jich v posledních dnech řídí jen něco přes 200. S tím se propadly i příjmy, přičemž situace v letecké dopravě se jen tak nezlepší. Firma shání peníze a chce žádat i o státní dotace i půjčky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Lidové noviny

„V roce 2020 předpokládáme propad výnosů o minimálně 2,3 miliardy korun,“ říká pro Lidovky.cz šéf ŘLP Jan Klas. Firma nedostala zaplaceno ani za své únorové služby. Splatnosti faktur aeroliniím a letištím se prodloužily v rámci evropské dohody jim pomoci.

Státní podnik, který vydělává stovky milionů ročně, tak pro letošek nyní počítá se ztrátou 1,2 miliardy a to již našel úspory v hodnotě zhruba miliardy. Klas se nyní snaží najít cesty k možné státní pomoci.

„Jako řešení navrhujeme poskytnutí okamžité provozní dotace, která zajistí fungování podniku jako prvku kritické infrastruktury státu v nejbližších měsících,“ říká Klas. Pak by ŘLP potřebovalo také bezúročnou půjčku ve výši 1,5 miliardy korun. Ta má umožnit pokračování investic podniku, na které si nyní nevydělá sám.

Propouštění není možné

Propouštění provozního personálu podle Klasa nyní nepřichází k úvahu. „Po odeznění krize a následném postupném návratu objemu provozu by pak právě nedostatek licencovaného personálu představoval zásadní problém pro zajištění poslání podniku,“ popisuje.

A zmiňuje i to, že v Evropě se obor řízení letového provozu postupně liberalizuje a ŘLP mělo ambice expandovat. Pokud nyní oslabí, může přijít o svou konkurenční výhodu.

Jan Klas

Jan Klas

Letadel je nyní tak málo, že se provoz vejde jen do dvou z jedenácti sektorů. Přesto je potřeba udržovat řadu systémů v plném nasazení, řídících provozu je také ve službě více než by bylo nutné, aby šlo případný růst provozu zvládnout.

Klas líčí současnou situaci i na statistikách pražského Letiště Václava Havla v Praze. „Loni denní počet startů a přistání v tomto období činil zhruba 450, v současnosti se jedná o 35 i méně startů a přistání,“ popisuje.

Na dalších letištích v Česku pak je podle něj naprosté minimum provozu. Zmiňuje i to, že je uzemněno devadesát procent evropských letadel.

Utlumeny jsou i výcvikové aktivity firmy. Kde to jde, snaží se přesunout vzdělávání na internet. Zastaveny jsou i takzvané kalibrační lety. „Za první pololetí čekáme v oblasti výcviku a kalibračních letů ztrátu 62 milionů korun,“ popisuje Klas.

Klas očekává, že se letecký provoz na původní hodnoty jen tak nevrátí. Odkazuje se na studii asociace IATA, která i v optimistickém scénáři modeluje, že návrat k předkrizovému provozu potrvá nejméně osm měsíců od ukončení všech omezení - tedy například uzavřených hranic.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat