Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Správci kolejí shodili největší železniční tendr. Neumí zhodnotit kvalifikaci firem

Ekonomika

  14:15
PRAHA - Správa železniční dopravní cesty nečekaně zrušila miliardovou zakázku na modernizaci tratě mezi pražským hlavním nádražím a Hostivaří. Do rozhodnutí správci kolejí napsali, že nemohli dostatečně posoudit kvalifikační předpoklady všech firem, které o zakázku stály a přihlásily se do soutěže.

Vlak na hlavním nádraží v Praze. foto: České dráhy

Za vítěze soutěže výběrová komise v červnu doporučila firmu Chládek a Tintěra s cenou 3,4 miliardy korun. Ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) se ale zrušení zakázky nelíbí a pošle na SŽDC kontrolu.Jako první o veridktu SŽDC informovaly servery iDnes.cz a Aktuálně.cz.

Občerstvení na nádražích až do roku 2029. Udrží si firmy lukrativní nájmy?

SŽDC vyhlásí novou soutěž na modernizaci tratě mezi hlavním nádražím v Praze a Hostivaří v nejbližších měsících. Oprava začne příští rok na jaře.

Modernizace pražského úseku na koridoru do Benešova a do jižních Čech, která měla být největší letošní zakázkou na české železnici, měla začít už příští měsíc. Stát za ni hodlal utratit 3,6 miliardy korun, litoměřická společnost Chládek a Tintěra nabídla nižší cenu než vyhlášené stavební firmy.

Druhé v pořadí skončilo v soutěži sdružení dvou nadnárodních firem Strabag a Eurovia, tendru se účastnily také společnosti Hochtief nebo OHL ŽS.

Potenciální vítěz: Zakázku bychom zvládli

„Důvodem pro rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení je zadavatelem zjištěná nemožnost učinit jednoznačný závěr o posouzení kvalifikace uchazečů,“ píše se podle serverů v odůvodnění zrušení zakázky. Podle obchodního ředitele společnosti Chládek a Tintěra Pavla Stoulila by firma zakázku zvládla.

Zrušení soutěže se nelíbí ministru Ťokovi. „Nechám si od vedení SŽDC vysvětlit, proč k tomuto kroku přistoupili a pošlu na SŽDC kontrolu, aby prověřila, jestli byly všechny kroky a průběh vyhodnocení v pořádku,“ řekl Ťok serveru E15.cz.

Modernizace železničního spojení od Vinohradských tunelů k Hostivaři je součástí modernizace takzvaného pražského železničního uzlu, od něhož si správce železnic slibuje odstranění úseků, které už nestačí intenzitě dopravy.

V rámci prací měla být zrušena zastávka Praha - Strašnice a zřízeny dvě nové Zahradní město a Eden. Modernizace zhruba šestikilometrového úseku tratě měla také zrychlit cestování po čtvrtém koridoru do Českých Budějovic.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...