Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Správci kolejí shodili největší železniční tendr. Neumí zhodnotit kvalifikaci firem

Ekonomika

  14:15
PRAHA - Správa železniční dopravní cesty nečekaně zrušila miliardovou zakázku na modernizaci tratě mezi pražským hlavním nádražím a Hostivaří. Do rozhodnutí správci kolejí napsali, že nemohli dostatečně posoudit kvalifikační předpoklady všech firem, které o zakázku stály a přihlásily se do soutěže.

Vlak na hlavním nádraží v Praze. foto: České dráhy

Za vítěze soutěže výběrová komise v červnu doporučila firmu Chládek a Tintěra s cenou 3,4 miliardy korun. Ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) se ale zrušení zakázky nelíbí a pošle na SŽDC kontrolu.Jako první o veridktu SŽDC informovaly servery iDnes.cz a Aktuálně.cz.

Občerstvení na nádražích až do roku 2029. Udrží si firmy lukrativní nájmy?

SŽDC vyhlásí novou soutěž na modernizaci tratě mezi hlavním nádražím v Praze a Hostivaří v nejbližších měsících. Oprava začne příští rok na jaře.

Modernizace pražského úseku na koridoru do Benešova a do jižních Čech, která měla být největší letošní zakázkou na české železnici, měla začít už příští měsíc. Stát za ni hodlal utratit 3,6 miliardy korun, litoměřická společnost Chládek a Tintěra nabídla nižší cenu než vyhlášené stavební firmy.

Druhé v pořadí skončilo v soutěži sdružení dvou nadnárodních firem Strabag a Eurovia, tendru se účastnily také společnosti Hochtief nebo OHL ŽS.

Potenciální vítěz: Zakázku bychom zvládli

„Důvodem pro rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení je zadavatelem zjištěná nemožnost učinit jednoznačný závěr o posouzení kvalifikace uchazečů,“ píše se podle serverů v odůvodnění zrušení zakázky. Podle obchodního ředitele společnosti Chládek a Tintěra Pavla Stoulila by firma zakázku zvládla.

Zrušení soutěže se nelíbí ministru Ťokovi. „Nechám si od vedení SŽDC vysvětlit, proč k tomuto kroku přistoupili a pošlu na SŽDC kontrolu, aby prověřila, jestli byly všechny kroky a průběh vyhodnocení v pořádku,“ řekl Ťok serveru E15.cz.

Modernizace železničního spojení od Vinohradských tunelů k Hostivaři je součástí modernizace takzvaného pražského železničního uzlu, od něhož si správce železnic slibuje odstranění úseků, které už nestačí intenzitě dopravy.

V rámci prací měla být zrušena zastávka Praha - Strašnice a zřízeny dvě nové Zahradní město a Eden. Modernizace zhruba šestikilometrového úseku tratě měla také zrychlit cestování po čtvrtém koridoru do Českých Budějovic.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...