Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sprej umí povzbudit i uspat, stačí si vybrat. Nápad vznikl v Antarktidě

Ekonomika

  15:25
PRAHA - Americký startup chce změnit přístup k látkám, které pomáhají udržet pozornost nebo naopak usnout. Bez toho, aby se pod stolem válely zmačkané plechovky, nebo na nočním stolku platíčka s léky na spaní.
Zvýšený zájem o paralyzující prostředek, zaznamenávají v Německu jak...

Zvýšený zájem o paralyzující prostředek, zaznamenávají v Německu jak internetoví obchodníci, tak kamenné prodejny se zbraněmi (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Když se potká biochemik a investor na expedici do Antarktidy, nejde o začátek vtipu, ale nápadu, který má ambici změnit každodenní život milionů lidí po celém světě. Ze spojení Bena Yua a Devena Soniho vzešel vynález o dvou stranách. Je jako jin a jang. Umí povzbudit i uspat, stačí si vybrat. A minimálně podle autorů to dělá mnohem zdravější cestou, než se dnes masově využívá.

Oproti klasickým energetickým drinkům a různým práškům totiž zvolili alternativní cestu, která dostane potřebné látky mnohem rychleji přímo do krevního řečiště.

„Zjistil jsem, že je tady potenciál pro objev něčeho, co by mohlo dát lidem energii v malých dávkách, která by jim pomohla k soustředění,“ popisuje pro Index LN Ben Yu, jak dospěl k myšlence využít největší orgán lidského těla – pokožku.

Testováno na lidech

Sprayable využívá známého principu, že lidská kůže vstřebává látky mnohem rychleji než trávicí ústrojí. Kofein, který uhlídá unikající pozornost, i melatonin, který zase pomáhá usnout, už tak není nutné pít nebo polykat. Naopak.

Vynález sází na aplikaci sprejem, podobně jako třeba hormonální antikoncepce nebo v některých případech i opiáty. Obě aktivní látky tak najdou cestu do krve mnohem efektivněji než v případě klasických prášků nebo energetických nápojů. Do oběhu se aktivní látky dostanou během pěti minut a účinek se dostaví do půl hodiny.

Princip je jednoduchý. Tedy alespoň pro fanoušky chemie nebo farmacie. Ben Yu spojil kofein a melatonin s aminokyselinou tyrosin, látkou tělu přirozenou, která se navíc v mozku mění na dopamin, navozující příjemné pocity. V kombinaci s tyrosinem se látky snadněji rozpustí ve vodě, což umožní pohodlnou aplikaci a rychlé proniknutí do krve bez toho, aby se tělo zatěžovalo další chemií.

Vzhledem k tomu, že energetické nápoje jsou povinnou výbavou kanceláří a akcelerátorů pro začínající firmy, takzvané startupy, otestoval Ben Yu svůj nápad nejprve na kolezích v chilském akcelerátoru Start-Up Chile. Účast v něm dvojici, která dosud neměla startupovou zkušenost, přinesla odvahu k rozhodnému kroku. Biochemik s doktorátem se totiž mezi startupisty osvědčil.

Chceme spát

V dalších fázích testování přišlo milé překvapení – největší zájem o novinku měli v předprodeji lidé kolem pětačtyřiceti let. A jejich hlavním problémem nebyl nedostatek energie, spíš naopak. Chtěli se pořádně vyspat a nechtěli brát prášky, na kterých často vzniká závislost.

„Postavili jsme náš uspávací sprej na melatoninu, který nevytváří závislost a neobsahuje ani žádné přísady, na nichž by mohla závislost vznikat,“ vysvětluje investor Deven Soni.

Není se čemu divit. „Prostor na trhu je mnohem větší pro uspávací sprej Sleep, protože ve srovnání s povzbuzujícími látkami mají lidé mnohem méně zdravých alternativ,“ tvrdí Soni. Statistiky jeho vizi potvrzují, jen ve Spojených státech trpí nespavostí 70 milionů lidí. Podle neurologa Karla Šonky se během života setká s významnou nespavostí až pětina populace.

„Klasické prášky na spaní obsahují násobně víc melatoninu, než je často potřeba.
My umožňujeme mnohem jemnější dávkování. Navíc bez vedlejších efektů,“ tvrdí duo zakladatelů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!