Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volání zdarma? V Česku vyjde rodiny pěkně draho

Ekonomika

  7:01
PRAHA - Asi každý Čech si s některými přáteli či příbuznými telefonuje častěji než s ostatními známými. Právě na tento fakt sázejí mobilní operátoři a lákají na nové nabídky. V nich slibují volání zdarma skupince zákazníků. Ve srovnání s podobnými nabídkami v cizině se však "zdarma " ukazuje jako hodně "draho".

Fascinace mobilním telefonem u dětí je veliká. foto: Shutterstock

Nové, takzvané rodinné nabídky představil tuzemský Vodafone i T-Mobile, v blízké době s podobnou nabídkou přijde i Telefónica.

Princip rodinných balíčků je podobný starším tarifům pro přátele. Zákazník zaplatí paušální poplatek a v rámci něj volá skupina lidí mezi sebou neomezeně. Volání zdarma, které v Česku stojí od sedmi set korun víc, ale za hranicemi stojí i o čtyři sta korun méně.

INFOGRAFIKA:

Například tuzemský T-Mobile nabízí v rámci tarifu Rodina volání pěti členům ve skupině za 749 korun. V praxi to znamená, že ke svým vlastním tarifům či předplaceným kartám si členové rodiny za 749 korun dohromady dokoupí možnost volat mezi sebou neomezeně.

Konkurenční Vodafone zase nabízí neomezené volání pro pět lidí ve skupině za 750 korun. K tomu je ale nutné dokoupit si volání a SMS zprávy na ostatní čísla mimo skupinu, které si mohou členové mezi sebou rozdělit. Balík 375 minut pak rodinu vyjde navíc na 900 korun, 200 volných SMS zpráv na 200 korun.

U sousedů mnohem levněji

Sousední polský T-Mobile nebo slovenský Orange však nabízejí podobnou službu, jen o několik set korun levněji. Šest zákazníků si může na Slovensku v rámci tarifu Paušál spolu neomezeně volat za 359 korun, každý člen ve skupině dostane k dispozici ještě 100 volných minut do všech slovenských sítí. V Polsku pak pět osob dohromady zaplatí 321 korun a všichni dostanou na vzájemné volání 2000 volných minut.

ČTĚTE TAKÉ:

"Operátoři neustále vymýšlejí nové tarify a samozřejmě se snaží, aby na první pohled vypadaly výhodněji než ty dosavadní. Po pečlivějším propočítání ale většinou vychází zcela srovnatelné s dřívějšími tarify," vysvětluje odborník na telekomunikace Jiří Peterka.

Podobné je to navíc i se všemi ostatními nabídkami tuzemských operátorů."O dvou tisících volných minutách, stejném množství volných SMS zpráv a dvou tisících MB internetu za 570 korun, které nabízí rakouský operátor A1, si Češi mohou nechat zdát," popisuje Petr Horák, který pracuje v sousedním Rakousku.

Operátoři se kritice brání. Podle nich je český trh specifický a ceny volání se stále snižují.

"Srovnávání ceníkových cen v různých zemích na základě namátkou vybraných tarifů a pouze v jednom odvětví je přinejmenším zavádějící," říká mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

"Cenotvorba se řídí situací na místním trhu, roli hraje způsob využívání služeb a produktů, elasticita poptávky, lokální vstupní náklady, složení spotřebního koše a řada dalších faktorů," dodává.

Podobně to vidí i ostatní operátoři. Všichni tři navíc dodávají, že ceny telekomunikačních služeb v Česku stále trvale klesají.

Mohlo by vás zajímat