Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stačil jeden falešný tweet a roboti se zbavili akcií za čtyři biliony

Ekonomika

  11:36
NEW YORK - Falešná zpráva agentury AP, kterou vypustili na sociální síť Twitter hackeři, opět poukázala na zranitelnost finančních trhů ze strany počítačových obchodních programů. Kvůli poplašné novince o explozích v Bílém domě se propadl do ztráty i hlavní kurz indexu Dow Jones Industrial.
Burza, ilustrační foto

Burza, ilustrační foto foto: Shutterstock

Během dvouminutové prodejní horečky se podařilo automatizovaným programům na amerických burzách vymazat zisk za zhruba 200 miliard dolarů (téměř 4 biliony korun). Stalo se tak poté, co se na twitterovém účtu agentury AP objevila zpráva, že Bílým domem ve Washingtonu otřásly dvě exploze, při nichž byl zraněn prezident Barack Obama. ČTĚTE VÍCE

Trhy se však rychle vrátily k růstu, protože se ukázalo, že zpráva byla dílem hackerů a nebyla pravdivá. AP okamžitě pravost zprávy dementovala a účet zablokovala. Také Obamův mluvčí ujistil, že prezidentovi USA se daří dobře. K útoku se později přihlásila organizace vystupující jako Syrská elektronická armáda.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě čerpání informací ze zpravodajských serverů a sociálních sítí je silnou stránkou, ale i slabinou programů, které nakupují a prodávají akcie zcela bez lidského zásahu. „Byla to sice totální blbost, ale trhy jsou citlivé a na něco takové reagují rychlostí větru,“ citovala DPA nejmenovaného obchodníka.

„Je frustrující a děsivé, že jeden tweet (krátký příspěvěk na Twitteru – pozn. red.) může vymazat miliardy z trhů ve velmi krátkém čase. Ale je to zkrátka součást světa, ve kterém žijeme,“ řekl R.J. Grant z investiční skupiny Keefe, Bruyette & Woods serveru Wall Street Journal.

Burzy se nicméně velmi rychle vzpamatovaly a americké akcie nakonec posílily díky příznivým hospodářským výsledkům některých podniků. Případem se budou nicméně zabývat i bezpečnostní složky a burzovní komise. Vyšetřování potvrdil serveru WSJ i mluvčí FBI.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!