Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyšší DPH u nápojů mířila hlavně na ty slazené, říká Stanjura

Ekonomika

  13:44
Při vyjednávání o vyšší DPH pro nápoje chtěly některé koaliční strany zatížit hlavně slazené nezdravé nápoje, řekl v televizi Prima ministr financí Zbyněk Stanjura. Protože nakonec převážil zájem mít sazby jednoduché, zamíří do standardní 21procentní sazby všechny nápoje.

„Kdyby ozdravný balíček dělala jedna strana, vypadal by jinak než výsledný kompromis. Budu hájit balíček jako celek, přestože jsme do jednání vstupovali s jinými představami,“ řekl ministr financí v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

„Z jiných stran zaznívaly silné argumenty, jak danit slazené nápoje. Ale v okamžiku, kdy máte mít jednoduchý systém, je jednodušší mít nápoje v jedné sazbě,“ dodal Stanjura.

Vyšší zdanění slazených nápojů dlouhodobě požadovali Piráti, protože přispívají k obezitě a cukrovce.

Nakonec se z rušené patnáctiprocentní sazby do základní přesunou všechny nápoje včetně minerálek a kojenecké vody.

Stanjura také vyzval spotřebitele, aby svým tlakem přiměli obchodníky promítnout přesun potravin z rušené 15procentní do nové 12procentní do konečných cen. Naznačil také, že při debatách zazněl i názor nechat ve snížené sazbě jen nezbytně nutné potraviny.

„Abychom zabránili debatám, co jsou základní potraviny, rozhodli jsme se, že snížíme DPH o tři procentní body pro všechny. To by znamenalo pro spotřebitele úsporu dvanáct miliard, pokud by se plně projevilo na ceně,“ shrnul Stanjura.

Ministr také znovu hájil zachování časopisů v nižší sazbě DPH, zatímco noviny zamíří do základní 21procentní sazby.

„Přehlednější by byla jedna společná sazba. Nakonec zvítězil názor, který říkám a za který čelím karikaturám. Všechny časopisy získaly stejnou výhodu jako vědecké časopisy. Pokud byla dohoda, že chceme tento typ časopisů mít ve snížené sazbě, pak tu výhodu čerpají i ostatní,“ řekl ministr.

Autor: