Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Staré embéčko Jůlie objelo zeměkouli

  16:57
OLOMOUC - Svůj velký okruh kolem zeměkoule uzavřeli dnes odpoledne v centru Olomouce dva mladí cestovatelé. Za volantem 40 let staré Škody 1000 MB projeli čtyři světadíly, navštívili 22 států a na tachometr jim přibylo téměř 35.000 ujetých kilometrů.

Studenti Michal Vičar (vlevo) a Martin Beťko přijeli 12. května na Horní náměstí v Olomouci po téměř devíti měsících cesty kolem světa, kterou podnikli ve Škodě 1000 MB. foto: Vladislav GalgonekČTK

Dobrodružná cesta kolem světa, kterou odstartovali vloni v září a která měla skončit v lednu, se jim nakonec prodloužila na devět měsíců. "Nemělo smysl se hnát, chtěli jsme si to užít. Svou roli sehrály i občasné administrativní průtahy s přepravou auta lodí," řekl jeden z dobrodruhů, Martin Beťko. 

Zatímco sedmadvacetiletý Beťko považuje za nejhorší zážitek bouračku ve Venezuele, kdy je zradily brzdové destičky a srazili se s autobusem, jeho o tři roky mladší bratranec a spolucestovatel Michal Vičar nerad vzpomíná na cestu Sibiří.

Technicky byl totiž pro řidiče, ale hlavně pro Julii, jak mladíci svého autoveterána pojmenovali, nejnáročnější průjezd Transsibiřskou magistrálou. "Vůbec nejhorším úsekem celého našeho putování byla část cesty za ruskou Čitou," vzpomíná Vičar na nechvalně známý nedobudovaný úsek dálnice.

Studenti Michal Vičar (vpravo) a Martin Beťko přijeli 12. května na Horní náměstí v Olomouci po téměř devíti měsících cesty kolem světa, kterou podnikli ve Škodě 1000 MB.

"Asfaltová cesta najednou končila, nezůstala nám jiná možnost, než se dvacítkou kodrcat přes kameny, bláto a potůčky. Asi 2000 kilometrů jsme jeli více než týden," doplnil. Za Chabarovskem se pak silnice naštěstí zase objevila, a tak mohli cestovatelé pokračovat do Vladivostoku, odkud se přeplavili do Jižní Koreje a následně do USA.

Vedle Evropy a Asie putovali mladíci i Severní a Jižní Amerikou. "Nejromantičtější byla cesta po západní Americe, když jsme projížděli legendární route 101," řekl Beťko.

Všechny navštívené státy dokládají i stovky podpisů a vzkazů na pokrčené kapotě jejich velikánského plechového cestovatele. Chybí mezi nimi jen korejština. "V Americe nám Julču záviděli, takového veterána tam ještě neviděli," žertovali cestovatelé.

Během putování jim však mnohdy do smíchu nebylo. I když "embéčko" před výjezdem prošlo kompletní generálkou, postupně mladíci upotřebili veškeré náhradní díly, které s sebou vezli.

Auto jim nevypovědělo službu ani po třech karambolech, které cestou nasbírali. Expedici financovali hlavně ze svého, výrazně jim pomohli rodiče a částečně sponzoři. "Měli jsme rozpočet asi na půl milionu korun, nakonec jsme kvůli kurzu dolaru utratili 600.000 korun. Nejdražší byly přesuny lodí," bilancuje Beťko.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat