130 let
Staropramen

Staropramen | foto: ČTK

Staropramen už nepatří belgickému obrovi, koupili ho investoři CVC

Ekonomika
  •   9:49
BRUSEL - Pivovar Anheuser-Busch InBev se dohodl na prodeji svých operací ve východní Evropě investiční společnosti CVC Capital Partners za 2,23 miliardy USD (38,6 miliardy Kč). CVC tak získá pivovary v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Černé Hoře, Rumunsku, Srbsku a na Slovensku. V České republice patří firmě AB InBev Pivovary Staropramen.

AB InBev, který je největším pivovarem na světě, dodal, že cena za pivovary by se podle dohody mohla případně vyšplhat až na 3,03 miliardy USD, v závislosti na návratnosti investice pro CVC. AB InBev současně získá přednostní právo na odkup pivovarů v případě, že se je CVC rozhodne prodat. Dohoda by měla být dokončena v lednu 2010.

Přichází StarBev
CVC investicí poprvé vstupuje na trhy ve střední a východní Evropě. Skupinu pivovarů plánuje přejmenovat na StarBev. "Akvizice znamená pro CVC první investici v regionu a máme radost, že jsme koupili tak silné aktivity s tradičními značkami, zkušeným vedením a oddanými zaměstnanci," uvedl v prohlášení šéf CVC pro střední a východní Evropu István Szoke. CVC chce podle něj nadále rozvíjet skupinu a učinit z ní regionálního šampiona.
 

AB InBev

 vznikl loni v listopadu, kdy belgický InBev dokončil převzetí amerického konkurenta Anheuser-Busch za 52 miliard dolarů. Mezi hlavní značky firmy patří Bud a Budweiser, Stella Artois, Beck, Bass nebo brazilská Brahma. Na českém trhu s pivem měl AB InBev se značkami Staropramen, Braník a Starobrno zhruba patnáctiprocentní podíl, firma v Česku prodává také značky Stella Artois či Hoegaarden.


O tom, že AB InBev chce prodat své východoevropské pivovary, mezi nimi i Pivovary Staropramen, spekulovala média již několik měsíců.

Mezi zájemci o tuzemskou pivovarnickou dvojku byl údajně také nizozemský Heineken, jemuž v Česku patří značky Starobrno, Krušovice či Zlatopramen a který je v současnosti trojkou českého trhu.

Prodej pivovarů v devíti zemích východní Evropy není prvním prodejem, který AB InBev od svého vzniku uskutečnil. Firma již dříve uvedla, že hodlá prodat majetek, který považuje za vedlejší, a získat z tohoto prodeje celkem sedm miliard USD.

CVC Capital Partners

 Společnost CVC Capital Partners vznikla v roce 1981. V současnosti má v Evropě, Asii a USA 19 kanceláří s 231 zaměstnanci. Její investiční fondy
vlastní po celém světě 51 firem s 280.000 zaměstnanci. Roční tržby těchto firem činí zhruba 88 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Tyto peníze pak plánuje použít na snížení dluhu, jenž nyní činí zhruba 45 miliard USD a vznikl převážně ze spojení firem AB
a InBev. Dnešním prodejem AB InBev svůj cíl překonal. Pivovar již prodal majetek v Jižní Koreji, Číně, Skotsku a Irsku či balírnu a tematické parky v USA. Celkem firma z prodejů získala kolem 9,5 miliardy USD.

Pivovary Staropramen loni bez započtení zahraniční licenční výroby prodaly 3,26 milionu hektolitrů piva a překonaly tak svůj předloňský rekord, více v ČR vyrobil jen Plzeňský Prazdroj, dlouhodobý lídr trhu.

Zisk společnosti Pivovary Staropramen se loni snížil přibližně o polovinu na 289,6 milionu korun z předloňských 578,4 milionu Kč. Tržby z prodeje ale firmě meziročně vzrostly na 4,05 miliardy z 3,84 miliardy korun v roce 2007.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás