Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starší malé byty jsou nedostatkové zboží. Vyjdou totiž rekordně lacino

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Malé, starší a laciné. Řeč je o bytech, které jsou momentálně v Česku v kurzu. K mání jsou po celém Česku tisíce takových bytů, nabídka ale často nestačí. Poptávka po starých „1+1“ totiž raketově roste. A důvod? Jejich ceny jsou na minimu.
Panelák - ilustrační foto

Panelák - ilustrační foto foto: Archiv

„Malé a starší byty jsou v dnešní době nejprodávanější. V některých městech již poptávka převyšuje nabídku. Procentuálně navýšení oproti předchozím letům asi nevyčíslíme,“ potvrzuje obchodní ředitel Next reality Group Robert Hanzl. A totéž potvrzují i další realitky.

ČTĚTE TAKÉ:

Důvod obrovského zájmu je podle nich jasný – ceny takových nemovitostí jsou nejníž za posledních pět let.

Pokles ceny až o třetiny

Jen od roku 2008 totiž klesla cena „použitých“ bytů o velikosti 1+1 o třetinu. Zatímco ještě v září 2008 se 1+1 průměrně prodávaly za 1,3 milionu korun, letos na podzim už zájemce vyjdou průměrně na 878 tisíc korun.

Nejlaciněji lze pořídit dvoupokojový byt v Teplicích, kde se průměrně prodává za 191 tisíc korun. V Liberci vyjde 1+1 na zhruba 780 tisíc, v Plzni a Hradci Králové na něco málo přes milion korun. V Brně se pořizovací cena starých dvoupokojových bytů pohybuje okolo 1,5 milionu korun a v Praze pak kolem dvou milionů.

„Na starší malé byty teď finančně dosáhne mnohem více zájemců než na velké či dražší nemovitosti,“ popisuje majitel realitních portálů Reality Čechy a Reality Morava Michal Pich.

Novostavby vs. staré byty

„Většina lidí zvažuje, zda-li koupí předraženou novostavbu, anebo stejně velký starý byt zpravidla na lepším místě s tím, že si ho předělají k obrazu svému. Cenou se pak dostávají na zhruba tři čtvrtiny pořizovací hodnoty nemovitosti a bydlí v podstatě v novém,“ doplňuje generální ředitel M&M reality Milan Zavadil s tím, že starší 1+1 si pořizují nejčastěji mladí lidé jako startovací bydlení.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Experti z realitek ale varují, že ceny takových nemovitostí nebudou klesat dlouho. V krajích, kde poptávka převyšuje nabídku, totiž už ceny začínají stagnovat, a pokud Češi byty vykoupí, hrozí, že ceny půjdou opět nahoru.

Zatím ale o mnoho levněji než před pěti lety kromě dvoupokojových bytů vyjdou i byty o velikosti 2+1. Jejich průměrná cena klesla během pěti let o více než půl milionu korun na 1,2 miliony korun. Například v Ústí nad Labem vyjde takový byt na více než půl milionu korun, v Ostravě na 800 tisíc, v Brně na 2,3 milionu a v Praze za starší byt 2+1 zájemci zaplatí kolem tří milionů korun.

Kromě poptávky po 1+1 ale podle expertů z realitní branže pomalu roste zájem i o velké staré byty o velikosti 3+1. A to i přesto, že jejich ceny podle statistik portálu Reality Morava neklesly a v některých městech naopak během posledního půl roku rostly.

Nejdražší byty jsou v Praze

Například v Liberci momentálně vyjde tři plus jednička průměrně na 1,5 milionu korun, ještě před pěti měsíci však takové byty stály zhruba o sto tisíc korun méně.
V Brně vyjde starý třípokojový byt průměrně na necelé dva miliony korun, v červenci letošního roku stál milion a půl. A v Praze, v širším centru, zájemci pořídí starší 3+1 za 4,3 milionu, ještě v létě přitom takový byt stál o zhruba 400 tisíc korun méně.

byty ve staré zástavbě

Byty ve staré zástavbě.

„Za byty tři plus jedna si i přesto zákazníci připlatí, a to zejména ti, kteří vědí, že už se nebudou chtít nikam jinam stěhovat. V takovém případě je pro ně výhodnější koupit rovnou velký byt, než aby si po čase museli shánět nový,“ vysvětluje Michal Pich.

Zájem o starší byty se podle realitních makléřů podepisuje na klesající poptávce po bytech v novostavbách. Od jejich koupě zákazníky odrazuje hlavně cena, která je podle realitních kanceláří často nastavena příliš vysoko.

„Ceny bytů v nových projektech jsou o zhruba dvacet procent vyšší, než je reálná cena,“ potvrzuje Robert Hanzl z Next Reality Group. Podle expertů se ale realitní trh s novými byty nerozhýbe, dokud developeři nepůjdou s cenami výrazně níž.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat