Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát chce zmírnit růst cen elektřiny. Na burze

Ekonomika

  8:52
Praha - Energetická společnost ČEZ by měla začít od července příštího roku prodávat veškerý proud, který vyrobí ve svých zdrojích, prostřednictvím Pražské burzy cenných papírů. Firmě to chce nařídit ministerstvo průmyslu, které zastupuje stát, představující majoritního akcionáře ČEZ.
Elektřina - ilustrační foto.

Elektřina - ilustrační foto. foto: Michael SohnČTK

Ministerstvo si od prodeje elektřiny přes burzu slibuje, že se zastaví její prudké zdražování. Jen letos velkoobchodní ceny stouply o 15 procent, od ledna se zvedají o 17 procent.
 „Cena elektrické energie bude stoupat mírněji. Nový model umožní kvalitní střet nabídky a poptávky,“ uvedl generální ředitel BCPP Petr Koblic. Podle něj může cena proudu i klesat.
 Harmonogram projektu předpokládá, že se s elektřinou začne obchodovat v polovině příštího roku.

 V současnosti cenu elektřiny stanovuje z menší části Energetický regulační úřad, větší vliv mají aukce, které nyní pořádá ČEZ. Právě tento systém ostře kritizoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Římanův náměstek Tomáš Hüner se domnívá, že prodej elektřiny přes burzu bude znamenat větší transparentnost tvorby cen. „Aukce tento požadavek nesplňovaly. ČEZ mohl vytvářet umělé převisy poptávky,“ sdělil. Hüner předpokládá, že přibližování tuzemských cen proudu k německým bude trvat déle než dva roky. „Může se také stát, že německé ceny se přiblíží českým,“ dodal.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina je ale k utlumení zdražení skeptický. „Dlouhodobě dojde ke stabilizaci cen, z krátkodobého pohledu to ale povede ke zvýšení cen na úroveň okolních zemí,“ řekl Pecina. Také řada energetiků očekává, že vlivem burzovního prodeje se ceny rychle dorovnají k hladině v okolních zemích, která je až o 20 procent výš než u nás.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat