Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Stát má zajistit práci každému, myslí si většina Čechů

Kurzarbeit se dá využít v situaci, kdy firmy v potížích zkrátí zaměstnancům...

Kurzarbeit se dá využít v situaci, kdy firmy v potížích zkrátí zaměstnancům úvazek, vzdělají je a zbytek mzdy hradí stát či evropské fondy. V Čechách by od roku 2015 měla platit nová pravidla foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA - Mezi Čechy stále převládá názor, že stát by měl zajistit práci všem, kteří chtějí pracovat. V současnosti si to podle průzkumu agentury STEM myslí 72 procent lidí, necelá třetina lidí jednoznačně. Dlouhodobá časová řada ukazuje, že tento názor je v průběhu dvaceti let téměř stabilní.
  15:15

Mezi těmi, kdo zastává názor, že by stát měl mít povinnost zajišťovat každému práci, převažují levicově orientovaní voliči. Tento názor ale má i více než polovina pravicových voličů.

Trvale si také většina lidí myslí, že určitá míra nezaměstnanosti je pozitivním jevem, protože vede k tomu, že lidé jsou odpovědnější a váží si práce. Pouze však asi desetina lidí si to myslí "určitě".

Klikněte pro zvětšení

V roce 1993 určitou míru nezaměstnanosti vnímalo pozitivně kolem 80 procent populace, postupně však tento podíl klesl a v posledních asi deseti letech osciluje kolem 60 procent, přičemž hodnoty z posledních let patří k nejnižším, dodal STEM.

Anketa

Měl by stát zajistit zaměstnání všem, kteří chtějí pracovat?

Určitě ano 833
Spíše ano 174
Spíše ne 116
Určitě ne 3199
Nevím 39

Chtějí nezaměstnaní pracovat?

Stále většina Čechů si naopak nemyslí, že nezaměstnaní nemají zájem o práci. Dlouhodobá časová řada průzkumů STEM ukazuje, že tento názor převažoval na počátku existence samostatného českého státu, kdy nezaměstnanost byla velmi nízká, a opět v době ekonomického vzestupu v letech 2007 až 2008.

ČTĚTE TAKÉ:

V dobách, kdy nezaměstnanost roste k hranici deseti procent, se podíl veřejnosti, která považuje nezaměstnané za ty, kteří ve skutečnosti nemají zájem o práci, drží pod hranicí 40 procent, aktuálně je to 39 procent. Průzkumu se zúčastnilo mezi 27. říjnem a 5. listopadem 1062 respondentů starších 18 let.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat