Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát nařídil Velkého bratra do každého lihovaru. Nesmyslná šikana, zuří Žufánek

Ekonomika

  7:00
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Čeští lihovarníci budou pod dohledem Velkého bratra. Podle nového nařízení Celní správy si totiž budou muset pořídit do svých provozoven výkonné kamery, které je budou nonstop sledovat při lepení kolků na lahve. „Nikdy nevíte, jakou další překážku vám hodí do cesty,“ lamentuje Martin Žufánek, majitel stejnojmenné značky ovocných pálenek ze Slovácka.
Bezpečnostní kamera - ilustrační foto.

Bezpečnostní kamera - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Místnosti určené ke značení lihu musí být vybaveny sledovacím zařízením, jehož záznam se musí archivovat 70 dní, a být nepřetržitě přístupný pro celní úředníky. Lihovarníci mají povinnost odevzdat plánky konkrétních prostor a zajistit jejich nepřetržité osvětlení. Kamery musí mít 30násobný optický zoom schopný snímat ve vysokém rozlišení.

Nesmyslná šikana, která nahrává konkrétnímu výrobci kamer reaguje Žufánek. „Místo lihovaru bychom teď založili spíš vinařství,“ svěřil se podnikatel serveru Lidovky.cz s tím, že výroba pálenek v Česku je nevypočitatelný byznys.

Lidovky.cz: Loni jste ostře vystupoval proti kaucím pro výrobce lihovin. Teď píšete o dalším opatření – povinnosti mít v provozovně sledovací zařízení. V čem je podle vás tato novinka špatná?
Špatná je technická specifikace, provedení a v podstatě i princip neustálého sledování v soukromém objektu. Pokud má celní správa nějaké podezření, že by v nějakém oficiálním lihovaru mělo docházet k nelegálnímu stáčení lihu, tak ať tam nasadí stálý celní dozor, od toho by měli mít od zrušení hranic lidi. Jak tímto kamerovým systémem chtějí zabránit nelegálnímu stáčení lihu v garážích či neregistrovaným místech, ve kterých se nelegální líh stáčel?

Bez servítek

Diskusi o oprávněnosti kamerového systému vzbudil blog Martina Žufánka, který sklidil velký ohlas zejména na sociálních sítích. Podnikatel si v něm totiž nebere žádné servítky.

„Tohle je, přátelé, absolutní hřebíček do rakve veškeré snaze slušně a poctivě podnikat v České republice. Kvůli jednomu mafiánovi, který bude nakonec propuštěn kvůli procesním chybám, je zotročeno celé odvětví výroby a distribuce alkoholu,“ píše Žufánek.

Lidovky.cz: Politici tyto kroky většinou vysvětlují tragickou "metanolovou aférou". Je otázkou jestli má ale takové sledování vůbec smysl. Zaměřují se podobným způsobem daňoví úředníci také na jiná odvětví?
O ničem podobném jsem zatím neslyšel. A pořád mi nejde do hlavy jak tím sledováním a kaucemi pro oficiální výrobce chtějí zamezit ty nelegální. Vždyť i takové to domácí pálení je pouhý přestupek a ne trestný čin. Pokud chtějí zamezit dalším otravám a falšování lihovin metanolem, tak ať sledují a kontrolují dovoz samotného metanolu a zařadí ho opět mezi hlídané jedy.

Lidovky.cz: Specifikace kamerového systému je velmi detailní. Jste na jeho zavedení technicky připraveni?
Požadovat po registrovaných výrobcích velice specifický typ kamer s 30násobným zoomem, online přístup do kamerového systému a nebo záloha obrovského objemu video dat za posledních 70 dnů zavání šikanou... Na seminářích, které Celní úřad prováděl v listopadu a prosinci při zavádění nového zákona jsme byli ujišťováni o tom, že budou kamery namířené na výrobní zařízení, respektive lepení kolků. Teď, měsíc před platností, vydají specifikace které jsou zcela odlišné od toho, co nám bylo na seminářích říkáno.

Lidovky.cz: Další povinné výdaje podle vás mohou být pro drobné výrobce likvidační. Na kolik zhruba vyjde zřízení a provoz takového kamerového systému?
Jejich požadavky oznámili teprve před pár dny, zatím sbíráme cenové kalkulace. Ale už teď je jisté, že to budou statisíce. Jen datové pole na ukládání záznamů z X kamer bude mít velikost v desítkách terabajtů. Nemluvě o síle internetové linky pro živé streamování.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Očekáváte ještě další regulační nebo kontrolní opatření od českých úřadů? Vyplatí se ještě v Česku vyrábět alkohol "v malém"?
Celé podnikání v Česku je v neuvěřitelné nejistotě. Nikdy nevíte, jakou další překážku vám hodí do cesty. Nemůžu nevzpomenout na to, jak jsme ještě začátkem prosince 2012 nevěděli, jaká výše DPH bude od ledna 2013. Je to hezky vidět na tom, jak stabilní byly všechny porevoluční vlády. Co vláda, to nové překážky. A víte co bychom dnes založili namísto lihovaru? Vinařství. To nám za současných podmínek a regulí v lihovarnictví přijde jako učiněný ráj. Žádná spotřební daň, žádné počitadla vyrobeného vína, žádné cejchované sudy ve sklepě, žádné kamery, kauce či rodné listy.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat