Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát povolil další těžbu uranu v Rožné

Ekonomika

  17:14
PRAHA - Uranový důl Rožná bude v provozu do té doby, dokud se bude ekonomicky vyplácet. Dosud platilo vládní usnesení, že se těžit bude pouze do konce roku 2008.

Uranový důl Rožná na Žďársku. foto: zdroj: Státní podnik Diamo.Reprofoto

Ministra průmyslu a obchodu Martina Říman přesvědčily k dalšímu pokračování těžby
především rostoucí ceny suroviny na světových trzích. "Vláda schválila prodloužení těžby uranu na dole Rožínka na dobu neurčitou, respektive po dobu, kdy bude tato těžba výhodná bez dotací státu," uvedl Říman.

Důl spravuje státní podnik Diamo. Podle ministerského návrhu bude firma každý rok předkládat vládě zprávu o ekonomické výhodnosti těžby. Podle posledních odhadů by se těžba mohla vyplácet do roku 2012, při současných tržních cenách by měla přinést zisk kolem dvou miliard korun.

Cena uranu na světových trzích se v současnosti pohybuje na úrovni 110 dolarů za libru (asi 0,45 kg). Za posledních pět let stoupla až jedenáctinásobně a podle deníku Financial Times ještě poroste. Na trhu je totiž této komodity nedostatek. Odbyt zajišťují jaderné elektrárny; v
současnosti je na celém světě v provozu 450 jaderných bloků a další 30 jich je ve výstavbě.
Loňská produkce jediného uranového dolu ve střední Evropě činila 336 tun, o rok dříve to bylo 378 tun.

Horníci nyní pracují až v hloubce 1100 metrů, tedy do 22. patra. Potvrzené zásoby sahají do úrovně 24. patra. Podle odhadu MPO umožní prodloužení těžby v ložisku Rožná výrobu zhruba 850 tun uranu do roku 2010.

Do konce roku 2005 byla téměř výhradním odběratelem uranu z dolu Rožná energetická společnosti ČEZ, která provozuje obě tuzemské jaderné elektrárny. V roce 2006 uzavřelo Diamo tříletý kontrakt na dodávky 400 tun uranu s německou firmou Urangesellschaft.
Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat