Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát prodal bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy. Za obří dům dostane 355 milionů

Ekonomika

  13:56
PRAHA - Majetkový úřad státu prodal v dražbě historický dům blízko hlavního nádraží v Praze za 355 milionů korun firmě I.J.O. Prague Investments. Jde o bývalé sídlo Tuzexu či různých úřadů. Vyvolávací cena byla 299 milionů.

Administrativní centrum U Půjčovny 10 poblíž hlavního nádraží v Praze. foto: ÚZSVM

Šlo už o třetí kolo dražby, kterou pořádal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). V předchozích pokusech nepřišla na rozlehlý dům s pěti podlažími v atraktivní lokalitě centra Prahy žádná relevantní nabídka.

Do výběrového řízení přišly tři nabídky, z nichž nejvyšší činila 299,3 milionu korun, tedy o 300 tisíc vyšší, než byla minimální cena. V následné aukci, které se zúčastnili všichni tři zájemci, padlo 100 příhozů.

V prvním kole byla cena 390 milionů, ve druhém klesla na 351 milionů. Jde o zatím největší prodej roku, který ÚZSVM uskutečnil. A druhý největší v historii ÚZSVM. Dosud nejvíce peněz - 790 milionů - vytěžil úřad z dražby komplexu budov na pražském náměstí Republiky v roce 2015.

Administrativní centrum U Půjčovny 10 poblíž hlavního nádraží v Praze.
Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny v centru Prahy (na snímku...

Objekt z roku 1841, který se nachází na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny. Původně se jednalo o pobočku Stavovského divadla, scéna však nebyla příliš úspěšná. Dům později koupil stát, který ho využíval například jako zastavárnu, aukční halu nebo půjčovnu. Sloužil také jako sklad Tuzexu či sídlo nejrůznějších podniků. Naposledy tamní kanceláře využíval Úřad průmyslového vlastnictví.

DIVADLO, TUZEX, ZASTAVÁRNA

  • Budova na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny vznikla na popud tehdejšího ředitele Stavovského divadla Augusta Stögera, který se rozhodl postavit novou budovu pro reduty a bály podle plánů Jana Jindřicha Frenzela.
  • Zahajovací reduta se konala 24. ledna 1841. Sál měl rozměry 29x19 m, hlediště mělo 19 lóží a 2 galerie. Kapacita byla 232 sedících a 700 stojících diváků. Divadlo nebylo příliš navštěvováno, kvalita jeho produkcí klesala. Poslední představení se konalo 2. dubna 1846.
  • Následně budovu koupil stát, který ji přeměnil na zastavárnu, aukční halu a půjčovnu.
  • V novodobé historii tam sídlila celá řada podniků či úřadů a také sklad a kanceláře Tuzexu.
  • Posledním uživatelem byl Úřad průmyslového vlastnictví.

Jako nepotřebný jej nyní prodal majetkový úřad ÚZSVM. Na starosti má podobné případy, kdy domy či jiný majetek nechce žádné město, obec nebo státní instituce. Spravuje i věci či nemovitosti soukromých vlastníků, kteří umřou bez dědiců nebo propadnou státu po pachatelích trestných činů.

Rozsáhlý objekt bude vyžadovat značné investice, navíc se nachází v památkové rezervaci, což může investorské záměry komplikovat.

„Na druhou stranu jde o jeden z posledních volných objektů v centru Prahy. Poměrně ojedinělá je i možnost zřízení vlastního parkoviště,“ popsal mluvčí majetkového úřadu Radek Ležatka. Ve vnitrobloku se nachází parcela o výměře 699 metrů čtverečních, která by mohla po úpravách sloužit právě jako parkoviště. To je ve středu hlavního města velká výhoda.

Jediný srovnatelný prodej majetkového úřadu v tomto roce byla neúspěšná aukce pražské barokní perly Invalidovny. Za ni chtěl stát bezmála 638 milionů. Nepřišla ale žádná nabídka, další osud Invalidovny se v současné době řeší. Jisté je, že její komerční využití by bylo velmi obtížné.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat