Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát prodává za 45 milionů jeden z posledních volných pozemků v centru Prahy

Ekonomika

  6:00
PRAHA - V samém centru Prahy je k mání jedna z mála dosud nezastavěných ploch. Prostorově netypický pozemek na náměstí Republiky není parcelou pro velké kancelářské centrum, ale i tak je jeho poloha nesmírně lukrativní. Prodává ho stát a žádá si za něj minimálně 45 milionů korun.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí k prodeji pozemek na náměstí Republiky v Praze za 45 milionů korun. foto: ÚZSVM

Pozemek o výměře 926 metrů čtverečních leží v sousedství byznys centra Stará celnice na náměstí Republiky. Jeho tvar je specifický, vychází ze dvou částí, které od sebe odděluje zeď. Stát jej nabízí od 7. ledna za 45 milionů.

V novém seznamu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) jde vůbec o nejdražší položku.

CO JE ÚZSVM?

  • Majetkový úřad se mimo jiné zabývá prodejem nemovitosti či věcí zanechaných člověkem bez dědiců nebo zabavených pachatelům trestných činů.
  • Objevují se mezi nimi kuriozity i lukrativní příležitosti ke koupi.

První část pozemku je úzká a dlouhá a kopíruje spojovací cestu mezi ulicí V Celnici a otevřeným prostranstvím u centra Stará celnice a budovou č.p. 1036 v ulici Hybernská. Postavit něco v této části pozemku je podle majetkového úřadu nemožné či velmi obtížné.

To druhá část pozemku je pro potenciálního kupce o poznání zajímavější. Jedná se o již zmíněné otevřené prostranství. Jde o živou část města s obchody kancelářemi i vytíženou stanicí metra.

„Aktuální využití pozemku je pro parkování, zásobování obchodů v budově Staré celnice, umístění odpadových nádob či strojovny klimatizačních jednotek Stará Celnice. Zastavitelnost druhé části pozemku se jeví jako reálnější, avšak s ohledem na blízkost a celkovou zastavitelnost území i tady bude poměrně problematická nová zástavba,“ uvádí státní úřad na svém webu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí k prodeji pozemek na...
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí k prodeji pozemek na...

Nabídky na koupi pozemku na náměstí Republiky je možné podávat do 9. února. Lidé z majetkového úřadu v tuto chvíli nesmějí říct, kolik se jich zatím sešlo a kolik peněz v nich zájemci nabízejí (minimální cena je 45 milionů korun). Nicméně podle úředníků je obvyklé, že nabídky začínají zpravidla přicházet až na samém konci termínu pro podání.

„V současnosti jde o výběrové řízení s nejvyšší ‚vyvolávací‘ cenou. Je to dáno zejména velmi lukrativní polohou. Je to první podobný prodej v tomto roce. Během něj ale očekáváme i výběrová řízení s podstatně vyšší cenou, například na Invalidovnu (rozsáhlý barokní areál v pražském Karlíně – pozn. red.),“ podotýká mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

REKORDNÍ ROK

  • ÚZSVM loni zvýšil příjmy o 83 procent na 1,933 miliardy korun v porovnání s rokem 2014.
  • Nejvýznamnější složku příjmů úřadu tvořily peníze z prodeje budov, které loni činily 1,043 miliardy korun.
  • Nejvíce k tomu přispěl prodej areálu na náměstí Republiky v Praze, který vydražila firma Lagerris za 790 milionů korun.

I nyní však lze v realitní sekci úřadu najít zajímavé objekty. Od začátku roku se v registru objevila například budova bývalého okresního úřadu ve Vyškově za více než 20 milionů korun. Lidé či firmy si můžou koupit také třípodlažní objekt někdejšího celního úřadu v Českém Krumlově, který se nachází v blízkosti řeky Vltavy, pod sídlištěm Plešivec. K mání je za necelých osm milionů.

V případě, že jde o atraktivní věc či nemovitost, na níž se sejde vícero nabídek, může úřad přistoupit k vyhlášení veřejné aukce. K přihazování dochází po otevření obálek s nabídkami (od nejvyšší nabídnuté ceny).

Tato praxe funguje od poloviny loňského roku a úřad si od ní slibuje vyšší příjmy z prodejů – v řádu milionů korun ročně.

CO JDE DO NABÍDKY

  • Podle zákona je majetek, který připadne ÚZSVM, nejdříve nabízen jiným státním institucím.
  • Pokud neprojeví zájem nebo si ho ÚZSVM sám neponechá či ho nepřevede bezúplatně jiným subjektům, jako jsou kraje a obce, teprve poté je možné ho nabídnout k prodeji.
  • Majetek, který nabízí ÚZSVM prostřednictvím výběrových řízení, je tedy pro stát nepotřebný.

zdroj: ÚZSVM

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat