Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát prodloužil život telefonním budkám. Dá za ně desítky milionů

Ekonomika

  6:30
PRAHA - Příští rok zmizí z Česka až 1 800 telefonních budek, firmě O2 se totiž nevyplácí je provozovat. Tisíce automatů však díky státní podpoře přežijí další tři roky. Sluchátka na šňůře s číselníkem zůstanou zejména v menších obcích, rozhodl Český telekomunikační úřad.

Telefonní budka. foto: Jirka Fiala

Na každou telefonní budku dostane jejich majitel, společnost O2, roční dotaci 9 014 korun. Přístroje mají sloužit například lidem v malých obcích, kteří nemají mobil. Využívají je však také ti, kterým se přenosný telefon vybije, nezřídka z budek lidé volají na tísňové linky.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pro tyto účely vybral 5 429 míst, které s jistotou přežijí příští rok. Operátor O2 automaty vlastní jako dědictví po státním Českém Telecomu. Budky bude podle nové smlouvy provozovat až do konce roku 2017.

ČTĚTE TAKÉ:

Zda i po skončení příštího roku stát objedná stejné množství přístrojů jako nyní, zatím není jasné. Pokud by se tak stalo, firma O2 by si za tři roky přišla na bezmála 149 milionů korun.

Dnes už trochu nostalgicky působící budky jsou součástí takzvané univerzální služby.

„V tomto režimu budou - stejně jako letos - ve všech obcích do dvou tisíc obyvatel bez výjimky, do pěti tisíc obyvatel za předpokladu, že tato lokalita není pokryta dostatečně silným signálem GSM alespoň dvou mobilních operátorů,“ popsal mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Skomírající nostalgie

Pro firmu O2 jde o jistý příjem, byť v rámci jejích celkových tržeb jde pouze o zanedbatelný zlomek. Celkem provozuje zhruba dvanáct tisíc budek, necelá polovina je dotovaná státem.

„Automaty mají nenahraditelnou úlohu pro řešení situace s rozbitým, zapomenutým, ztraceným či vybitým mobilem nebo pro tísňová volání. Ročně zaznamenáváme víc než 200 tisíc volání na krizové linky právě z veřejných telefonních automatů,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Operátor však otevřeně přiznává, že jde o telekomunikační historii, která pomalu vyhasíná. Boom budek se sluchátky kulminoval na přelomu tisíciletí, pak však o ně lidé kvůli rozšiřujícím se mobilům ztratili zájem.

Automaty tak z Česka postupně mizely, ročně okolo deseti až patnácti procent. Tento trend bude pokračovat i v příštím roce.

Společnosti O2 se budky částečně vyplácejí jako reklamní plochy, samotné hovory by jejich provoz pravděpodobně neuživily. Údaje o tržbách firma neuvádí, považuje je za obchodní tajemství.

„Obecně ale můžu říct, že nejvytíženější telefonní automaty jsou ty, které se nachází v centrech měst, na nádražích nebo v zajímavých turistických lokalitách. Jsou většinou výdělečné a pokrývají tak náklady i na provoz těch, které by byly ztrátové,“ dodala mluvčí Lucie Jungmannová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!