ÚOHS nakonec přisoudil firmám úroky v řádech desetitisíců korun, firmy však chtěly více. Jejich žalobě na počátku října vyhověl Krajský soud v Brně a vrátil věc ÚOHS, který musí rozhodnout znovu.
"Soud dospěl k závěru, že doba pro vyplacení úroku se musí počítat od doby, kdy firmy přestaly mít možnost s penězi disponovat, tedy od zaplacení pokuty," řekl soudce brněnského krajského soudu David Raus.
Firmy argumentovaly tím, že pokud by měly peníze na účtech, byly by bankou úročeny a úrok by dosáhl za zhruba dva roky od udělení pokuty do jejího zrušení řádů milionů. Antimonopolní úřad tvrdil, že na úrok mají nárok pouze od doby mezi zrušením jeho výroku soudem a vrácením pokut firmám.
Pokuty za kartelové dohodyFirmy dostaly v květnu 2004 pokutu v celkové výši 313 milionů korun za kartelové dohody o cenách benzinu Natural 95 v roce 2001. Podle původního verdiktu ÚOHS měl zaplatit Agip 20 milionů korun, ConocoPhillips 22 milionů, Aral 40 milionů, OMV (který stanice Aralu v ČR posléze koupil) 68 milionů, Shell 65 milionů a největší Benzina 98 milionů korun. Soud sankci na podzim 2006 zrušil kvůli procesním chybám antimonopolního úřadu, k samotnému kartelu se nevyjádřil. |
Žádosti o ušlé úroky zatím v praxi úřadu nejsou časté, přestože soudy zrušily řadu pokut vyměřených antimonopolním úřadem. Podobný požadavek vznesly zatím jen firma Tchibo, která v roce 1995 zaplatila pokutu sedm milionů korun, a stavební spořitelny, které ÚOHS pokutoval za kartel. Letos Tchibo uspělo s žalobou u městského soudu v Brně, a stát by mu tak měl zaplatit 1,2 milionu korun.