15. června 2011 7:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

12 odvětví, která zdivočelí odboráři poškodí

České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Stávka dopravních odborů a navazující blokády dopravích tepen se dotknou téměř každého. Několik stovek odborářů se postaví proreformní vládě zvolené většinou obyvatel Česka. Ohroženo bude fungování zdravotnictví, školství, ale i velké části průmyslu. Jak se s tím jednotlivá odvětví vyrovnají?

Zdravotní péče

Nový zádržný systém pro děti - nafukovací autosedačka. Lze ji použít i v sanitních vozech.Nemocnice a záchranáři se čtvrteční stávky nijak zvlášť neobávají. Lékaři budou sloužit celý den, aby jim nehrozilo, že se nedostanou do práce. Pacienti se ale budou muset smířit s tím, že jim nemocnice odloží plánované operace. "Budeme se věnovat jen akutním případům," řekl LN Jaromír Morávek, mluvčí pražské nemocnice Motol. Záchranná služba posílí a policie jim půjčí jeden vrtulník pro případ nouze. Jinak ale záchranáři nemají žádný krizový plán. "S ucpanou Prahou bojujeme každý den, toho se nebojíme," řekla LN mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová. "Přesto bych chtěla apelovat na Pražany, aby maximálně omezili požadavky na výjezdy sanitek. Netýká se to samozřejmě vážných stavů," dodala Ernestová.


PŘEHLEDNÁ INFOGRAFIKAV Rychnově nad Kněžnou byla otevřena nová stanice hasičů.Policie a hasiči
Policie bude ve čtvrtek řešit hlavně dopravu. "Kdo nosí uniformu, bude řídit dopravu," řekl LN šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula. Pomáhat tak budou i policisté z pořádkové služby a cizinecké policie. Situaci v Praze bude ze vzduchu monitorovat vrtulník. Policisté ale zejména spoléhají na motocykly, do terénu nasadí všechny, které mají. Řidiči by ale neměli spoléhat na to, že si ve čtvrtek mohou dovolit například rychlou jízdu, když budou policisté kvůli stávce hlavně řídit dopravu. "Pokud policejní hlídka zastaví řidiče pro dopravní přestupek, bude řešen jako v jakýkoliv jiný den. Řidičům bych nedoporučoval, aby na stávku hřešili," dodal Švrčula. Hasiči mají jediný plán, a to že se budou přizpůsobovat aktuální situaci.

Školy a přijímačky

Přijímací zkouškyNěkteré školy se přidají ke stávce a v poledne přeruší výuku, a to zhruba na pět minut. Učitelé by v té době měli podle odborářů studentům vysvětlovat, proč odbory stávkují. Stávka se velmi úzce dotkne také studentů, kteří měli ve čtvrtek dorazit do škol na přijímací zkoušky. Většina škol, které zkoušky pořádají, termín proto změnila na pátek. "Museli jsme bohužel k tomuto kroku přistoupit," řekl LN Tomáš Bouška, zástupce ředitele Vyšší odborné školy publicistiky v Praze. Stejný problém má i Univerzita Karlova v Praze, devět jejích fakult ze 17 muselo termín přijímacích zkoušek změnit. Například na lékařské fakultě se budou přijímací zkoušky konat nejspíše v pátek, a dokonce i v sobotu.

Letiště
Letadlo ČSA. Odlétáte-li ve čtvrtek z pražského letiště v Ruzyni a bojíte se, jak se tam vlastně dostanete, nemusíte si až tolik zoufat. Na letiště můžete dorazit kyvadlovou dopravou, kterou zajistilo letiště od stanice metra Dejvická a Zličín. "Pět našich autobusů bude primárně jezdit pro zaměstnance letiště, pokud se ale cestující prokážou platnou letenkou nebo nějakým dokladem, že mají z Ruzyně odlétat, budou samozřejmě moci těmito autobusy na letiště také odjet," řekla LN mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová s tím, že není zatím jisté, jak často budou autobusy jezdit, letiště se přizpůsobí aktuální situaci. Ruzyně má na čtvrtek naplánovaných 480 příletů a odletů, odbavit bude muset zhruba 41 tisíc cestujících.

Strojírenství

Automobilka Kolín T.P.C.A. Toyota.Krizové štáby průmyslových podniků teprve hledají způsoby, jak snížit případné ztráty způsobené stávkou. Největším problémem bude doprava lidí do zaměstnání v těch případech, kdy pracovníci jezdí vlakem. Většina dojíždějících zaměstnanců v průmyslu používá vlastní auta nebo autobusy, které mimo Prahu a velká města stávkovat nebudou. Komponenty pro výrobu vozí kamiony, které také nestávkují. Silnice v Česku by měly být průjezdné, odboráři slibují, že budou blokovat jen některé komunikace v Praze a v Brně. Problémem u automobilek bude expedice hotových vozů po železnici, která se musí o den oddálit. Například v automobilce Hyundai v Nošovicích se o den zpozdí expedice 200 aut.


Doprava

České dráhyZatímco vlaky v celé zemi nepojedou, a České dráhy tak přijdou o jízdné za 440 tisíc cestujících, autobusová doprava s výjimkou velkých měst bude fungovat. Firma Student Agency dokonce v Praze zavede dvě nové linky z Florence na Černý Most a z Florence na Zličín, aby přivážela cestující ke svým meziměstským spojům. Firma ICOM Transport, jejíchž 900 autobusů jezdí na pravidelných linkách v devíti krajích České republiky, je připravena své spoje ve čtvrtek posílit. Větší problémy budou s dopravou nákladů po železnici. Skupina AWT se předzásobuje prázdnými vozy. Dopravní společnost Schenker počítá s tím, že místo železničních vagonů použije k přepravě silniční kamiony.

Čerpací stanice

Čerpací stanice (ilustrační foto)Čerpací stanice v Praze, Brně a dalších městech, kde hrozí odborářské blokády dopravních tepen, mají dostatečně velké zásoby, aby vydržely 24 hodin bez doplnění. "Máme zaveden plynulý a pravidelný systém zásobování našich 336 čerpacích stanic. Ohrozil by nás jen výpadek zdrojů, a ten se neočekává," řekl mluvčí Benziny Václav Loula. Dostatek pohonných hmot budou mít po celý čtvrtek i stanice Shell či OMV. Stávka může paradoxně zvýšit jejich tržby - pokud lidé místo autobusy a vlaky pojedou do práce osobními vozy, spotřeba benzinu se zvýší. Vzrostla by i tehdy, pokud by si lidé na čtvrtek vzali dovolenou a odjeli z měst. Denně se v Česku spotřebuje průměrně 6,7 milionu litrů benzinu a 12,7 milionu litrů nafty.Nákupní centra
Nákupní centrum - ilustrační foto.Největším problémem velkých nákupních center v Praze bude kromě dopravy zaměstnanců do práce a čerstvého zboží také doprava zákazníků. "Děláme vše pro to, aby riziko ztrát bylo co nejmenší. Máme vlastní výrobu masa, vlastní pekárny přímo v nákupních centrech. Jde však o to, aby přijeli také zákazníci," připomněl Boris Malý, ředitel marketingu řetězce Globus. Vlastní pekárny mají i řetězce Tesco či Spar. Pokud nebudou ve velkých městech zablokované všechny silnice, dostane se do prodejen i čerstvá zelenina. Potíže budou s dopravou zaměstnanců. "Pokud by se zaměstnanci nemohli dostat do práce, jsou omluveni a směnu budou moci napracovat," uvedla Eva Karasová, mluvčí Tesco Stores ČR.

Pošta

Česká poštaKe čtvrteční stávce se připojí dvě menší odborové organizace České pošty. Mají jen několik desítek lidí, ti však působí na hlavních překládkových uzlech v Praze a v Brně. V praxi to znamená, že zásilky, které by měla doručit Česká pošta, mohou být zpožděné. "Bohužel nám odbory neoznámily, kdo konkrétně bude stávkovat, takže nevíme, jaké funkce potřebujeme nahradit," uvedl mluvčí pošty Ivo Mravinac. Dopravu po celé republice zajistí místo poštovních vagonů poštovní automobily. Opožděný transport expresních zásilek v Praze kvůli blokádám připouští Pavel Včela, divizní manažer dopravní společnosti GLS: "Proto plánujeme preventivní odklon části hlavních linek a úpravy v časovém harmonogramu doručování."

Distribuce tisku
Noviny a časopisy se k předplatitelům i na stánky dostanou ve čtvrtek včas. "Denní tisk rozvážíme od 11 v noci do čtyř pěti hodin ráno. Předpokládáme, že v tuto dobu ještě nebudou silnice blokované," uvedl Michal Koliandr, jednatel distribuční společnosti Mediaservis. K přepravě firma využije nákladní automobily. V případě, že odboráři budou blokovat určitá místa v Praze a ve velkých městech již od půlnoci, využije Mediaservis objízdných tras. "V noci a nad ránem je provoz volný, města jsou snadno průjezdná," dodal Koliandr. Podobný postup plánuje i První novinová společnost, další z velkých distributorů tisku v Česku. Její krizový štáb včera sestavoval objízdné trasy v okolí Prahy.

Banky

Některé pobočky bank mohou ve čtvrtek otevřít později, problémy mohou nastat i s doplňováním hotovosti do bankomatů. Takové budou hlavní dopady stávky na fungování finančních služeb. "Očekáváme, že přinejmenším v Brně a v Praze mohou nastat komplikace a posun otevírací doby poboček," odhaduje mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. Banky se pokusí zmíněná rizika omezit na minimum. "Bankomaty budou zásobeny hotovostí s předstihem. Platí to hlavně o velkých městech, kterých se stávka bude týkat," zmínila Helena Matuszná z tiskového centra České spořitelny. Banky doporučují svým klientům, aby ve čtvrtek využívali hlavně internetové a telefonní bankovnictví. Jejich funkčnost by neměla být omezena.

Elektrické vedení

Energetika
Uhelné elektrárny a teplárny jsou závislé na dovozu paliva po železnici. Jednodenní výpadek přepravních služeb je však neohrozí. V areálu elektráren se nacházejí zásoby uhlí na několik dní spotřeby. "Jediný dopad stávky je ten, že se v následujících dnech může zvýšit požadavek na dozásobení," zmínil mluvčí Elektráren Opatovice Petr Zadák. ČEZ neočekává ani problémy s dopravou zaměstnanců. "Velká část pracovišť se nalézá mimo velká města. V některých případech dopravu do elektráren v návaznosti na směnný provoz zajišťujeme sami," vysvětlil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Ani pražští distributoři elektřiny a plynu se neobávají, že by jejich zaměstnanci ve čtvrtek nedorazili do práce.

Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!