23. února 2010 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

5 největších zelených nesmyslů: biomasa

Biomasa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biomasa (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

Poslední politikou z TOP 5 je výkup elektřiny vyrobené spolužalováním (spalováním) biomasy v klasických elektrárnách.

Důvod umístění není ani tak v rozsahu problému či velikosti nákladů, jako spíš v subtilnosti jeho působení. Díky tomuto výkupu byly zdroje biomasy (z největší části dřevní štěpka) přesměrovány do velkých elektráren a tepláren, což vyvolalo dramatický růst cen pro tři skupiny subjektů, které biomasu ve své výrobě využívaly - malé teplárny (často postavené za veřejné prostředky nebo z velké části podporované dotacemi), výrobci dřevotřísky a výrobků z ní a v neposlední řadě také výrobci cihel.

TOP 5 největších zelených nemyslů


Náklady na biomasu od počátku podpory výkupu v roce 2002 do roku 2008 (před začátkem krize) vzrostly na dvojnásobek, což samozřejmě vyvolalo celou sérii řetězových reakcí na zmíněných trzích s dopadem na množství biomasy spálené v malých teplárnách či využité pro výrobu jiných produktů.

Čtěte více


Vypočítat dopady a celkové náklady opatření je tak velmi obtížné. Ale jako ukázka nepřímých a nezamýšlených vlivů podpůrných opatření je právě spolužalování biomasy dokonalé.

Miroslav Zajíček. ekonom, učí na VŠE

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?