22. ledna 2015 16:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

60 miliard eur měsíčně. Bankéři se snaží probudit zvadlou eurozónu

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

FRANKFURT Evropská centrální banka (ECB) se podle všeobecného očekávání rozhodla zahájit takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tisknutí nových peněz a nákupy vládních dluhopisů.

Do ekonomiky eurozóny tak bude od března měsíčně pumpovat celkem 60 miliard eur, což je v přepočtu zhruba 1,7 bilionu korun.

Podporu oživení evropského měnového prostoru oznámil na čtvrteční tiskové konferenci prezident ECB Mario Draghi. Nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů by měly trvat minimálně do září příštího roku.

PSALI JSME:

Euro po rozhodnutí ECB výrazně oslabilo, zatímco ceny evropských akcií prudce vzrostly. Ohlášená částka zahrnuje nejen vládní dluhopisy, ale i dluhopisy soukromých společností.

Centrální banka tak rozšiřuje některé programy nákupu aktiv zahájené již v loňském roce. „V rámci tohoto rozšířeného programu dosáhnou celkové měsíční nákupy cenných papírů veřejného i soukromého sektoru 60 miliard eur,“ uvedl její šéf Draghi.

Do nákupu vládních dluhopisů budou zahrnuty i země využívající záchranné programy, což je například Řecko. V případě těchto zemí však budou platit určitá dodatečná kritéria.

ECB již loni ve snaze podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Dnes banka nechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 procenta a nezměnila ani zbylé dvě okrajové sazby. Dnes oznámené opatření má rovněž přispět k růstu cenové hladiny a odvrátit deflaci.

Proti kvantitativnímu uvolňování se dlouhodobě staví vlivná německá centrální banka. Panují totiž obavy, že tento druh podpory by mohl v některých zemích eurozóny vést k odkládání potřebných hospodářských reforem. Odborníci upozorňují, že sama ECB všechny ekonomické problémy v eurozóně vyřešit nemůže.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu zdůraznila, že kroky ECB nezbavují evropské vlády povinnosti reformovat své ekonomiky.

Očekávání, že ECB přikročí ke kvantitativnímu uvolňování měnové politiky, tento měsíc posílila zpráva o prosincovém vývoji inflace v zemích platících eurem. Spotřebitelské ceny podle ní meziročně klesly o 0,2 procenta, a eurozóna se tak poprvé od roku 2009 dostala do deflace. Draghi dnes upozorni, že spotřebitelské ceny by mohly pokračovat v poklesu i v několika dalších měsících.

Michal Pavec, ČTK
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky