21. května 2010 8:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

A bude se regulovat. Senát Obamovi posvětil bič na Wall Street

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: Reuters

WASHINGTON Americký Senát schválil nejrozsáhlejší reformu regulace finančního sektoru od 30. let minulého století. Jde o velké vítězství pro prezidenta Baracka Obamu, jenž se o přijetí zákona velmi zasazoval. Reforma je reakcí na finanční krizi a měla by zabránit jejímu opakování. Podle některých amerických zákonodárců a komentátorů mohla být přísnější.

Reforma přináší změny napříč finančním sektorem. Její záběr se pohybuje od nových pravidel pro záchranu problémových bank po ochranu drobných spotřebitelů, kteří například uzavírají první hypoteční smlouvu. Pro Obamu jde letos už o druhý velký úspěch na domácí politické scéně. Prvním byla podobně přelomová reforma zdravotnictví.

Svou verzi reformy již v prosinci schválila Sněmovna reprezentantů. Obě komory Kongresu nyní spolu vyjednají definitivní znění zákona. Očekává se, že se tento proces budou opět snažit ovlivnit lobbisté finančního sektoru, který již do snahy zmírnit reformu investoval miliony dolarů, když budou chtít zákon oslabit. Obama by podle agentur konečnou verzi zákona mohl podepsat do 4. července.

Obamu si přišel poslechnout i hlodavec

Projev amerického prezidenta Baracka Obamy v růžové zahradě před schválením reformy finančního sektoru USA málem zastínil malý hlodavec. Zatímco si Obama pochvaloval ukončení zdržovací taktiky ze strany republikánských senátorů, vyběhl z křoví před Bílým domem malý tvor, přeběhl přímo před pultíkem s prezidentským znakem a zmizel v porostu.

Jakmile ale prezident zmizel ze zahrady, vypukla mezi reportéry a fotografy debata o tom, jaké zvíře si vlastně přišlo Obamův projev poslechnout - krysa, myš, nebo dokonce krtek? Nakonec se ke slovu dostali i přírodovědci. "Částečně bych vyloučil krysu, protože to nemá typický ocas stejně dlouhý jako tělo," řekl washingtonský zoolog Russel Link, když si prohlédl fotografie s hlodavcem. "Tipuji to na hraboše," dodal.

ČTK, Lidovky.cz