Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Absurdita roku: ať za neplatiče daní odpovídají poctiví podnikatelé

Rozpočet – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Absurditou roku jsou letos dvě byrokratická nařízení. Nelichotivé ocenění získalo převedení neschopnosti státu vybírat daně na poctivé podnikatele i nemožnost podat elektronické daňové přiznání v dostupném formátu.

Výsledky ankety, jež upozorňuje na nesmyslné administrativní povinnosti ukládané úřady podnikatelům, na happeningu na Václavském náměstí oznámil zástupce šéfredaktora Hospodářských novin Martin Jašminský.

"Nemohu slíbit, že s tím něco uděláme," reagovala mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Přenesení odpovědnosti za nespolehlivého plátce DPH na podnikatele, který s ním obchoduje, je podle ní nástrojem boje proti daňovým únikům. S druhým 'oceněním' nesouhlasí. Na daňovém portálu je možné podat daňové přiznání jednoduchou cestou, dodala.

"Letošní seznam absurdit byl jako každý rok pestrý. Nejvíce hlasů veřejnosti získala novela, pomocí které stát svou neschopnost vybírat daně převedl na poctivé podnikatele.

Stejná daň dvakrát

Kromě jiného to znamená, že podnikatelé jsou vystaveni riziku, že zaplatí státu dvakrát tu samou daň. To je tak absurdní, že jsme se symbolicky rozhodli vyhlásit dva vítěze a udělit titul Absurdita roku 2013 dvěma byrokratickým nesmyslům," uvedl Petr Lutonský, ředitel soutěží Firma roku a Živnostník roku, jichž je anketa součástí.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hajdušek je ohledně snižování administrativní zátěže podnikatel podle svých slov spíše pesimistou než optimistou. "Jde to ztuha," podotkl. Připomněl v této souvislosti, že takzvaný deregulační balíček, který začala vláda Petra Nečase připravovat na jaře, leží nyní na ministerstvu 'šuplíku'.

Přiznání poštou, ne v PDF

Prověřování daňové disciplíny u obchodního partnera vyvolává nepřiměřenou administrativní zátěž. Navíc při některých obchodních vztazích, například při nákupu pohonných hmot, nákupů ve stavebnictví za hotové a podobně, kdy plátce není on-line připojen k internetu, nelze spolehlivost či nespolehlivost obchodního partnera ověřit.

Druhou absurditou roku 2013 se stal zákon, kvůli němuž Generální finanční ředitelství a Česká správa sociálního zabezpečení svým postupem neumožňují podávání přiznání a některých vybraných hlášení prostřednictvím datové schránky či elektronické podatelny ve formátu PDF. Přitom zcela bez problémů akceptují písemná podání, zaslaná poštou či podaná přímo do podatelny.

Sedmý ročník ankety Absurdita roku byl vyhlášen při příležitosti zahájení podnikatelských soutěží Firma roku 2013 a Živnostník roku 2013 jejichž cílem je podpora malého a středního podnikání.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!