Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Absurdita roku: mezi byrokratické nesmysly patří i nařízení vymalovat

Anketa Absurdita roku se snaží bojovat s přebujelou byrokracií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anketa Absurdita roku se snaží bojovat s přebujelou byrokracií. | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud coby podnikatel míříte na správu sociálního zabezpečení, abyste například zkontrolovali pojistné, musíte přinést výpis z obchodního rejstříku. A to i přesto, že úřad si jej může dohledat na internetu. Přijde vám to jako zbytečné papírování? Nejste sami, toto nařízení letos vyhrálo nelichotivé ocenění Absurdita roku.

Udělováním této anticeny se každoročně upozorňuje na absurdní byrokratické povinnosti, které zákony podnikatelům nařizují. Cílem je iniciovat jejich odstranění, neboť jsou pro firmy jen zbytečnou byrokratickou přítěží.

Anticenu Absurdita roku letos vyhrála Česká správa sociálního zabezpečení. Požaduje od podnikatelů výpisy z obchodního rejstříku, i když jsou tyto údaje pravidelně aktualizovány na internetu ministerstvem financí.

Pořadí nesmyslných nařízení zvolili sami podnikatelé i veřejnost. Ze sedmi kandidátů na anticenu poté mohli lidé vybírat ten nejkřiklavější případ na internetu. Z téměř čtyř tisíců účastníků ankety pro vítěznou absurditu hlasovalo 38 procent lidí.

2. místo: Dokumenty z datové schránky se musí ověřovat
Na zbytečnou administrativu poukazuje i případ datových schránek. Dokumenty, které posílají úřady podnikatelům do datových schránek, nejsou jinými úřady považovány za originál. Podnikatel si tak musí vygenerovat čárový kód a dokument si nechat ověřit - každou stránku za 30 korun. Kdyby si podnikatel nechal poslat od úřadu dokumenty poštou, je to zdarma. Podle organizátorů Absurdity roku se jedná o praktickou ukázku toho, jak stát nedokáže nové technologie využít k úlevě administrativy.

3. místo: Vozy na údržbu silnice musí platit mýtné
Další ukázkou špatného zákona jsou vozy, které mají na starosti údržbu silnic a dálnic - musejí platit mýtné. Podle zákona jsou z této povinnosti osvobozena jen vozidla, která komunikace "spravují", nikoli ta, která je "udržují". Ředitelství silnic a dálnic sice úhradu mýtného firmám provádějícím údržbu silnic vrací zpět, je to však typická ukázka zbytečného přelévání peněz a tím i administrativy.

Firmy mají určeno, kdy musí vymalovat
Někteří podnikatelé zase kroutí hlavou nad nařízením, které určuje, jak často musejí vymalovat. Přijatý návrh ministerstva zdravotnictví určuje lhůty pro malování s přihlédnutím ke zdrojům znečištění. Pro podnikatele s dvaceti zaměstnanci, který má dvě kanceláře, dvě kovodílny a dvoje toalety, to například znamená vymalovat každé dva roky.

Vítězové předešlých ročníků ankety

2009: "Velké zrcadlo, lednička a dvě nášlapné váhy do fyzioterapeutické ordinace"
- zákon ukládá provozovateli fyzioterapeutické ordinace mít mimo jiné v ordinaci velké zrcadlo, ledničku a 2 nášlapné váhy, přičemž fyzioterapeut se ve své ordinaci neobejde bez dalších nástrojů a pomůcek, přičemž povinnost mít lednici je úplně zbytečná.

2008: "S ekologicky čistou zeminou na skládku"
- zákon o odpadech se nevztahuje na vytěžené zeminy, které vyhovují limitům znečištění. V důsledku neexistence vyhlášky musí podnikatelé nakládat s vytěženou zeminou, která může být jakkoliv ekologicky čistá, jako s odpadem. Nejen že nevyužijete vytěženou zeminu, ale musíte ji znehodnotit a navíc zaplatit skládkovné. Navíc si kvůli transportu zeminy musíte vyřídit povolení pro zacházení s odpady nebo si najmout specializovanou firmu.
- později řešeno v novém Zákoně o odpadech

2007: "Stánek na výstavě"
- podnikatelská povinnost nahlásit tři dny dopředu živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna trvalá provozovna, záměr jet se stánkem na výstavu nebo pouť. Podnikatel měl také oznámit ukončení cesty a tím i dočasné uzavření provozovny
- následně odstraněno novelou živnostenského zákona

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...