2. září 2010 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ADAMKOVIČ: ECM připomíná díru v zemi

Tak mají vypadat mrakodrapy na pražské Pankráci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tak mají vypadat mrakodrapy na pražské Pankráci. | foto: Reprofoto

Na internetu lze najít leccos. Mimo jiné také obrázky z kamery mířící na staveniště CITY Epoque na pražské Pankráci, stěžejního projektu developerské společnosti ECM. Výstavba začala v dubnu a je právě ve fázi "díry v zemi" s osamělým bagrem uprostřed.

Stometrová věž ve tvaru písmene V má spolu s dvěma menšími budovami přijít na celkem 3,5 miliardy korun. Při pohledu do finančních výkazů společnosti ECM se mi vybaví ona díra. Firmě fungující od počátku devadesátých let zlomila vaz hospodářská recese, která na realitním trhu přerostla do otevřené krize.

Objem investic do realit v regionu spadl na sotva desetinu a developeři včetně ECM uvízli podobně jako onen bagr v jámě. ECM se přesto podařilo prodat dokončené i některé rozestavěné nemovitosti, čímž snížila zadlužení.

Utrpěla však ztráty, neboť prodejní ceny byly podstatně nižší, než firma čekala při spuštění projektů. K polovině roku firma vykázala záporný vlastní kapitál. Už v květnu ECM uvedla, že pokud ihned ukončí činnost a prodá majetek, dostali by věřitelé pouze 42 procent hodnoty dluhopisů.

Pokud si počkají několik let na dostavění klíčových projektů, jako je Epoque, slíbila firma věřitelům vrátit 92 procent. Podmínkou však je sehnat financování pro jejich dostavbu. Najde se někdo, kdo půjčí pár miliard firmě se záporným kapitálem a minimem likvidních aktiv?
Současní věřitelé budou znovu hlasovat příští čtvrtek v Londýně. Pokud nebudou chtít čekat, developer téměř jistě zkrachuje. Ani opačný výsledek ale nezajistí, že na Pankráci přibude další mrakodrap.

Miroslav Adamkovič, ekonom KB