22. září 2016 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zavedla Praha modré zóny hlavně pro peníze? Advokát chystá hromadnou žalobu

Parkovací modré zóny na Praze 5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkovací modré zóny na Praze 5. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Advokát Ondřej Pecák se chystá poslat modré zóny k soudu. Podle něj modré zóny nevedou k uvolnění parkovacích míst a poplatky za automobily jsou příliš vysoké. Chce dokázat, že systém slouží především k naplnění radniční pokladny.

Pražský advokát Ondřej Pecák připravuje hromadnou žalobu, kterou se chystá napadnout rozparcelování parkovacích míst na modré zóny.

Důvodem k přípravě žaloby je ceník platící pro majitele aut, kteří chtějí modrých zón využívat. Za první auto majitelé platí 1200 korun za rok, druhé auto je již přijde na desetinásobek. Přitom systém modrých zón nevedl k nárůstu volných parkovacích míst, napsal deník MF DNES.

Advokát podle deníku shromáždil stovky podnětů: od umístění zón na zbytečných místech přes stížnosti na zóny, kde se i přes regulaci nedá zaparkovat, protože bylo pro danou ulici vydáno víc parkovacích karet než je dostupných míst, až po upozornění na úpravy, které odporují dopravním vyhláškám, protože například zasahují až k hraně křižovatky.

Klienti, kteří se přidají k Pecákově žalobě, budou podle advokáta držet jednotnou linii: za zóny platit nebudou a poté, co dostanou pokutu za špatné parkování, se budou s úřadem soudit, že pokutu dostali nezákonně.

Některé firmy zvažují i přestěhování, jelikož poplatky za parkování mohou dosahovat desítek tisíc. K žalobě se prý přidali stovky lidí, uvedl Pecák.

Lidovky.cz

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz