19. července 2010 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Agentura Moody´s zvýší rating Česka, když vláda splní svoje sliby

Česká vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká vlajka | foto: Shutterstock

PRAHA Mezinárodní ratingová agentura Moody´s může zvýšit hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky, pokud nová vláda splní slib snižování rozpočtového deficitu. Agentuře Bloomberg to řekl analytik Moody´s Dietmar Hornung. Moody´s nyní hodnotí Česko známkou A1 se stabilním výhledem.

Koaliční vláda premiéra Petra Nečase slíbila, že deficit veřejných financí sníží do roku 2013 ke třem procentům ročního výkonu ekonomiky, což je maximální limit Evropské unie, z letošních plánovaných 5,3 procenta hrubého domácího produktu. "Jestliže zaznamenáme obnovení reálné konvergence směrem k evropskému jádru, mohlo by to vytvořit tlak na zvýšení ratingu," řekl Hornung.

Podle Hornunga by rovněž pomohlo, kdyby vláda naplnila plán stabilizace výše státního dluhu. Ten loni vzrostl na 35,4 procenta HDP ze 30 procent v roce 2008. Zůstává zatím hluboko pod unijním limitem 60 procent.

Stejně se Slováky nebo Estonci

Moody´s považuje za velmi příznivé, že vláda bude mít ve 200členném parlamentu pohodlnou většinu 18 křesel, což je nejvíce od vzniku České republiky v roce 1993. "Na politické frontě je dobrou zprávou, že nová vláda má jasnou většinu," řekl Hornung.

Moody´s naposledy zvýšila český rating v roce 2002. Jeho současná úroveň je pátá nejvyšší a je stejná jako rating Slovenska, Estonska nebo Malty. "Rating A1 je nyní stabilní a s žádnou změnou teď není nutné spěchat," podotkl Hornung.

Lidovky.cz, ČTK