Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Agentura S&P zvýší rating Česka. Pokud vláda uskuteční reformy

Výrazné zhoršení stavu státních financí by mohlo vést k ohrožení ratingu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrazné zhoršení stavu státních financí by mohlo vést k ohrožení ratingu | foto: Shutterstock

NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s dnes změnila výhled hlavního státního ratingu České republiky ze stabilního na pozitivní. Vysvětlila to tím, že díky programu nové vlády se pro příští dva roky zvýšila pravděpodobnost zlepšení samotného českého ratingu.

Rating by se zvýšil, pokud by vláda úspěšně uskutečnila své plány na snížení veřejných výdajů a program důchodové reformy, sdělila agentura.

S&P nyní hodnotí schopnost České republiky splácet dlouhodobé závazky v cizích měnách známkou A. Výhled ratingu dluhů v domácí měně, který je na vyšším stupni A+, zůstává zachován jako stabilní.

"Revize výhledu odráží naše očekávání ohledně zvýšení ratingu v příštích dvou letech, pokud nedávno vytvořená koaliční vláda dokáže úspěšně realizovat plánovaná opatření, která by měla zmírnit dopad výdajů souvisejících se stárnutím obyvatelstva na veřejné finance," uvedl analytik S&P Frank Gill.

Dodal, že politická vůle k těmto krokům je teď podstatně vyšší než v minulosti, vláda Petra Nečase má značnou většinu v parlamentu a nová koalice podporuje politiku stabilizace státního dluhu.

Dosavadní vládní opatření v rámci fiskální konsolidace zahrnují snížení objemu platů ve veřejném sektoru v příštím roce o deset procent a úspory na subvencích v rozsahu až 0,4 procenta hrubého domácího produktu, konstatovala S&P. Koalice rovněž oznámila kroky na příjmové straně rozpočtu.

Koalice také plánuje mnohaletou reformu důchodového systému, která by měla zmírnit výdajové tlaky určené demografickým vývojem. Vedle zavedení "druhého pilíře" v podobě doplňkového systému zamýšlí rovněž změny nastavení parametrů, což v důsledku sníží rozsah rozpočtových transferů do penzijního systému, uvedla agentura.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...