29. května 2009 14:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Americká ekonomika sice padá prudce, ale méně, než se čekalo

Amerika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amerika | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla o 5,7 procenta. Je to méně než pokles o 6,1 procenta, který uvedl předchozí rychlý odhad, uvedla agentura Reuters.

Revize zůstala pod očekáváním analytiků, kteří předpokládali 5,5procentní pokles v prvním čtvrtletí. Výsledky přesto podle agentury Reuters signalizují zmírňování ekonomická krize. Ekonomickou aktivitu od ledna do března snížil pokles investic, zásob a vývozu. Největší ekonomika na světě klesla již tři čtvrtletí za sebou, což se stalo poprvé od krize v letech 1974-1975.

Vývoz klesl o 28,7 procenta, což je největší propad od roku 1971. Ve čtvrtém čtvrtletí se americký export snížil o 23,6 procenta. Pokles vývozu ubral z celkového HDP rekordních 3,86 procentních bodů.

Podle zprávy ministerstva obchodu nicméně stouply v prvním čtvrtletí zisky společností po zdanění o 1,1 procenta. Je to první letošní růst zisků; ve čtvrtém čtvrtletí klesly o 10,7 procenta. Analytici, které oslovila agentura Reuters, předpokládali propad zisků o sedm procent.

Objem zásob se propadl o 91,4 miliardy dolarů po poklesu o 25,8 miliardy ve čtvrtém čtvrtletí. Minulý měsíc ministerstvo obchodu odhadovalo propad zásob o 103,7 miliardy, protože se firmy zásoby neprodaného zboží snažily omezovat. Z celkového HDP pokles zásob ubral 2,34 procenta.

Podnikové investice v prvním čtvrtletí klesly o rekordních 36,9 procenta. Naopak spotřebitelské výdaje, které v předešlém čtvrtletí prudce padaly, nyní oživily a vzrostly o 1,5 procenta. Tento ukazatel však stále zaostává za vládním odhadem z minulého měsíce o růstu 2,2 procenta.

Ekonomové věří, že americké hospodářství začne brzy projevovat známky oživení. Podle průzkumu Národního sdružení podnikových ekonomů (NABE) většina expertů předpokládá, že krize v USA skončí ještě letos. Shoduje se s nimi i šéf centrální banky USA (Fed) Ben Bernanke. Obavy však zvýrazňuje růst nezaměstnanosti, která nyní dosahuje téměř devíti procent a je nejvyšší za posledních 25 let

ČTK