29. ledna 2010 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Amerika ohromila svět. Její ekonomika roste nejrychleji za šest let

USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy USA | foto: Shutterstock

WASHINGTON Hrubý domácí produkt Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí stoupl o 5,7 procenta, tedy nejprudším tempem za více než šest let. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Analytici počítali s nárůstem o 4,6 procenta.

Údaje jsou podle agentury AP doposud nejsilnějším důkazem, že hospodářská recese v USA v loňském roce skončila. Americká ekonomika stoupla dvě čtvrtletí za sebou poté, co se v předchozích čtyřech čtvrtletích snižovala.

Hospodářský růst byl nicméně v závěru roku podpořen obnovováním zásob, což je pouze přechodný trend.

"Senzace, je to skvělé číslo," řekl k údajům o vývoji ekonomiky analytik Jack Ablin ze společnosti Harris Private Bank. Dodal, že čtvrtletní údaje jsou příznivým signálem pro další vývoj americké ekonomiky v období, kdy vyprší příznivé důsledky vládních stimulačních opatření.

Návrat ekonomiky k udržitelnému růstu zůstává jedním z klíčových problémů, kterým čelí americký prezident Barack Obama. Ten ve středu představil řadu nových opatření, jež by měla podpořit tvorbu pracovních míst a povzbudit hospodářské oživení.

Spotřebitelská důvěra v průběhu roku oživila, a to mimo jiné díky vládnímu programu šrotovného. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě Spojených států obvykle podílí zhruba 70 procenty, napsala agentura Reuters.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz