29. října 2009 14:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Amerika raketově vyskočila z recese, rostla tempem 3,5 procenta

Americká ekonomika překvapivě roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká ekonomika překvapivě roste | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných odhadů rostla tempem 3,5 procenta ročně. To je lepší výsledek, než se čekalo, a zároveň zásadní změna proti druhému čtvrtletí, kdy ekonomika vykazovala pokles v rozsahu 0,7 procenta. Největší ekonomika světa se tak po více než roce technicky vymanila z nejhorší recese za posledních 70 let.

Během třetího čtvrtletí se podle údajů tamního ministerstva obchodu zotavily jak spotřebitelské výdaje, tak investice do nového bydlení, i když ani v jednom případě se situace ještě zcela nevrátila k normálu.

Růst o 3,5 procenta je nejlepším výsledkem, jakého ekonomika Spojených států dosáhla od třetího čtvrtletí 2007. Ekonomové v průměru předpokládali, že hrubý domácí produkt vzroste o 3,3 procenta. Americká ekonomika naposledy rostla ve druhém čtvrtletí loňského roku.

Recese se zpravidla definuje jako alespoň dvě čtvrtletí po sobě, kdy klesá HDP. Oficiální začátek a konec recese ale v USA určuje Národní úřad pro výzkum ekonomiky (NBER). Tomu zpravidla trvá několik měsíců, než tyto hranice přesně vymezí. Posuzuje se totiž celá řada faktorů a některé indikátory je třeba ještě zpětně testovat.

Oficiálně je zatím jasné, že ekonomika spadla do recese na konci roku 2007. Od té doby prošla nejhorším útlumem od Velké hospodářské krize, která Spojené státy zasáhla ve 30. letech minulého století. Růst ve třetím čtvrtletí byl podle předběžných dat široce založen, takže konec recese by měl později potvrdit také oficiální verdikt úřadu NBER.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!