29. dubna 2009 16:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Amerika se koupe v recesi, ekonomika padá

Největší ekonomika světa je na tom již teď tak špatně, jak byla naposledy po ropných šocích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší ekonomika světa je na tom již teď tak špatně, jak byla naposledy po ropných šocích. | foto: ČTK

WASHINGTON Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesala ročním tempem 6,1 procenta, což byl jen mírně lepší výsledek než v předešlém čtvrtletí, kdy se propadla o 6,3 procenta. Oznámilo to dnes ministerstvo obchodu USA. Největší ekonomika světa klesla již třetí čtvrtletí za sebou, což se stalo poprvé od poklesu kvůli ropným šokům v letech 1974 až 1975.

Výsledek zaostal za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali v ročním přepočtu pokles hrubého domácího produktu o 4,9 procenta. Pokles ekonomiky táhl prudký propad exportu, podnikatelských zásob a investic. Světlým bodem dnešní zprávy bylo naopak oživení spotřebitelských výdajů.

Firmy nevyrábí, vyprazdňují sklady

Podle předběžných údajů ministerstva se zásoby za čtvrtletí vyprázdnily rekordním tempem přes sto miliard dolarů, protože se firmy zásoby neprodaného zboží snažily omezovat. Z celkového HDP propad zásob ubral 2,8 procentního bodu.

Snížení poměru zásob a tržeb dává naději na opětovné zvýšení výroby, reagoval analytik Patria Finance David Marek. Pozitivní informací je i zvýšení spotřebních výdajů a kladný příspěvek čistého exportu. "V příštím čtvrtletí bychom již mohli vidět první mírné zvýšení HDP. Nicméně trvalé zotavení z recese není možné bez stabilizace finančního sektoru a obnovení úvěrového mechanismu," dodal.

Situace by se měla pomalu stabilizovat

Také podle amerických ekonomů se dá v průběhu letošního roku čekat zpomalení poklesu a oživení. "Růst se sice do druhého pololetí neobnoví, avšak pokles ve druhém čtvrtletí bude mnohem menší," řekl agentuře Reuters Michael Darda, hlavní ekonom firmy MKM Partners.

Vývoj ekonomiky USA nemá podle Marka velký přímý dopad na českou ekonomiku. Do USA směřuje pouze 1,8 procenta z celkového českého vývozu. Nicméně hlavní je nepřímý dopad skrze vliv na země eurozóny a zejména Německo. "Zde je bohužel výhled ještě temnější než v případě ekonomiky Spojených států," podotkl.

ČTK