Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Analytici čekají černý pátek, statistici oznámí nejhorší čísla v historii

Ekonomové očekávají prohlubování recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomové očekávají prohlubování recese | foto: Shutterstock

PRAHA Pokles hrubého domácího produktu v Česku byl ve druhém čtvrtletí podle odhadů analytiků rekordní. Ekonomové očekávají kvůli prohlubování recese meziroční propad o 4,0 až 5,5 procenta. Páteční zveřejnění dat Českým statistickým úřadem o vývoji české ekonomiky proto vyhlížejí s nemalými obavami.

Už za první čtvrtletí byl oznámen pokles českého hospodářství o 3,4 procenta, což byl největší meziroční čtvrtletní pokles hospodářství v novodobé historii Česka. "Očekáváme, že by se propad české ekonomiky za druhý kvartál mohl pohybovat okolo 4,5 procenta. Byl by to nejhorší výsledek za celou dobu, co máme k dispozici srovnatelné čtvrtletní výsledky HDP," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Se světovou ekonomikou to jde od devíti k pěti

Země                  Změna HDP (%)
Velká Británie                         - 5,6
Rusko                                  - 10,9
Litva                                     - 22,4
Čína                                      + 7,9

K největším pesimistům se řadí analytik firmy Patria Finance David Marek, který předpokládal sestup o 5,5 procenta. Nejvýrazněji by k poklesu tuzemské ekonomiky měly podle něho přispět zhoršení exportu, nižší investiční aktivita a snižování zásob. Spotřeba domácností pak zřejmě v meziročním srovnání stagnovala. Pokles by naopak měly tlumit rostoucí vládní výdaje.

Pokles HDP o 4,2 procenta předpokládal Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT. Podle něj by oživení vývozu podpořeného tzv. šrotovným v okolních státech, hlavně v Německu, mělo pokles ekonomiky jen zpomalovat. Spotřeba domácností by naproti tomu mohla s rostoucí nezaměstnaností začít i klesat.

Analytik firmy Next Finance Vladimír Pikora upozornil na důležitost případné revize HDP za první čtvrtletí. "Pokud by nebyl zásadně revidován první kvartál, ukazuje náš model na prohloubení poklesu ekonomiky ve 2. kvartále na čtyři procenta meziročně," oznámil.

Důležitý není reálný propad, ale trend

Ekonomové považují za významné porovnání s prvním čtvrtletním letošního roku. Pokud by se výše uvedené předpoklady naplnily, tak mezičtvrtletní ekonomický pokles by se mohl pohybovat kolem procenta. "Což by znamenalo začátek stabilizace ekonomiky," poznamenal Dufek. Ve srovnání se 4. čtvrtletím 2008 totiž klesl HDP v letošním 1. čtvrtletí o 3,4 procenta.

Za celý letošní rok očekávají ekonomové, Česká národní banka a ministerstvo financí pokles HDP v rozpětí zhruba tří až pěti procent. K růstu by se česká ekonomika měla vrátit až v příštím roce. "Klíčem k oživení ekonomiky je eurozóna. Pokud dojde ke zlepšení na západ od českých hranic, má naději i česká ekonomika," doplnil Marek.

Výraznější oživení však může být tlumeno oslabením soukromé potřeby a redukcí investiční aktivity. "Proto dle mého názoru nelze očekávat návrat ke kladným tempům HDP dříve než v polovině příštího roku," varoval analytik ING Wholesale Banking Vojtěch Benda.

Z jiných zemí .

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Najdete na Lidovky.cz