Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Analytici: Ekonomika je na tom mnohem hůř, než politici čekali

Nervozita se na akciových trzích výrazně zvýšila minulý týden v pátek po uveřejnění údajů o americkém HDP.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nervozita se na akciových trzích výrazně zvýšila minulý týden v pátek po uveřejnění údajů o americkém HDP. | foto: ČTK

PRAHA České hospodářství je v horší situaci, než předpokládali politici, a také je na tom méně příznivě než ekonomika našeho hlavního obchodního partnera – Německa. Propad české ekonomiky překvapil i řadu ekonomických analytiků.

Extrémně slabá spotřebitelská poptávka je největší ranou pro ekonomiku například podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba. "Lidé šetří a jejich chuť nakupovat je takřka nulová. Lidé šetří i na tak zdánlivě nutných výdajích, jako je jídlo. To jasně ukazuje, že lidé svou spotřebou ekonomiku nepodpoří," míní.

Propad HDP

Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesl o 0,3 procenta a meziročně se snížil o 1,5 procenta.

"Prohlubování poklesu je relativně rychlé a pokračuje s šokující pravidelností. Mezikvartální poklesy trvají už čtyři čtvrtletí, takže o slabou epizodu technické recese určitě nejde," uvedl ČSÚ.

ČTĚTE VÍCE

Podle analytiků České spořitelny dnešní data ukazují, že slabost domácí poptávky je hlubší, než se mohlo zdát. "Ekonomika je tak v mnohem horším stavu, než politici čekali," konstatoval hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Podle něj je nereálné, aby HDP v příštím roce rostl o 0,7 procenta, jak s tím počítá ministerstvo financí.

"Od začátku roku ekonomika už poklesla o jedno procento. Tempo propadu akceleruje a přitom to nejhorší nás teprve čeká," dodal.

Nové údaje o HDP byly horší i ve srovnání s prognózou České národní banky, která očekávala mezičtvrtletí růst 0,2 procenta, upozornil Jiří Škop z Komerční banky. "Vzhledem k tomu, že meziroční dynamika HDP neodpovídá vývoji mezikvartálnímu, pokud bychom vzali původní údaje o HDP, musely nastat revize u dřívějších údajů. A muselo to být směrem k horším číslům," uvedl.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek upozornil, že současná recese ekonomiky je nejdelší v novodobé historii země. "Ekonomika klesá již pět čtvrtletí v řadě," uvedl.

Odlišný údaj ČSÚ o čtyřech čtvrtletních poklesech za sebou vysvětlil tím, že i ve třetím čtvrtletí loňského roku ekonomika vykázala velmi mírný mezičtvrtletní pokles, avšak čísla se po zaokrouhlení jeví jako stagnace.

Průmyslu dochází dech

Mnohem méně příznivá je situace české ekonomiky podle analytika ČSOB Petra Dufka také ve srovnání s hlavním obchodním partnerem České republiky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Německo zůstává v černých číslech, česká ekonomika naproti tomu je už rok v recesi. Tentokrát nikoliv naordinované propadem zahraniční poptávky, ale té domácí," uvedl. Nynější recese je sice podle Dufka méně prudká než ta předchozí, ale už nyní je delší a známky obratu k lepšímu nejsou patrné.

"Hlavnímu motoru ekonomiky - průmyslu - dochází dech a nové objednávky nevěstí zlepšení ani pro konec letošního roku," dodal.

Na propad eurozóny jsme připraveni

Silnou stránkou české ekonomiky je naopak podle řídícího partnera PwC v ČR Jiřího Mosera zdravý bankovní sektor a dobrý manévrovací prostor, který poskytuje vlastní měna. "Naše analýza ukázala, že na případný další propad eurozóny je Česká republika druhou nejlépe připravenou zemí, hned po Rusku," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Analytici v průměru očekávají letos pokles ekonomiky o zhruba jedno procento a příští rok jen velmi mírný růst. "Pro letošní rok odhadujeme pokles české ekonomiky o 0,9 procenta a v příštím roce čekáme hlemýždí růst o 0,5 procenta, a to pouze v případě, když nám to umožní vývoj v eurozóně," uvedl například hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...