Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rekordní rozpočet? Ministerstvo se při plánování ‚seklo‘ o 130 miliard

Ministr financí Andrej Babiš vystoupil 3. ledna v Praze na tiskové konferenci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš vystoupil 3. ledna v Praze na tiskové konferenci... | foto: ČTK

PRAHA Výsledek státního rozpočtu za rok 2016, který skončil přebytkem 61,8 miliardy korun, podle analytiků obecně odráží dobrý výkon ekonomiky a nižší vládní investice.

Jako problém vidí sestavování rozpočtu ministerstvem, a to nejen pro loňský rok, kdy se plány výrazně lišily od skutečnosti. Zároveň oceňují, že vláda peníze neutrácela za každou cenu a snažila se chovat relativně hospodárně. Schválený rozpočet za loňský rok počítal se schodkem 70 miliard korun, v roce 2015 schodek činil 62,8 miliardy korun.

KDU-ČSL chce využít část přebytku státního rozpočtu za rok 2016 k investicím.

  • Lidovci koaličním partnerům navrhnou přebytek investovat. Místopředseda KDU-ČSL by je chtěl směřovat na výstavbu vodovodů a čistíren odpadních vod. "Umím si představit využití také například na odstraňování starých ekologických zátěží na Ostravsku, ale samozřejmě také na podporu rozvoje venkova," uvedl v tiskové zprávě Jurečka.
  • Poslanec Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) uvedl, že peníze jsou potřeba na výstavbu dálnic a silnic druhých i třetích tříd. "Je velmi důležité podpořit ekonomiku dalšími investicemi. Naše návrhy přineseme na jednání koaliční rady," uvedl.
  • Vicepremiér Bělobrádek v textové zprávě napsal, že ho přebytek těší. "Ale vláda musí nyní rozhodnout, jak ho smysluplně využít," uvedl. Za pozitivní bilanci podle něj rozpočet vděčí růstu ekonomiky, vysokým dotacím z Evropské unie a nízkým investicím, zejména v dopravě.

„Ze zveřejněných čísel vyplývá rozporuplné hodnocení. Dobrá zpráva je, že vláda evidentně neutrácela prostředky daňových poplatníků neefektivně. Špatná zpráva je, že se vládě nedařilo ve finančním plánování. Zdůrazňuji, že odchylka od schváleného rozpočtu je problémem celé vlády, nikoliv jen ministra financí,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkově lze podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše říci, že výsledek za loňský rok odráží dobrý výkon ekonomiky v podobě vyšších daňových příjmů, a nižší vládní investice.

„Přebytkový státní rozpočet je v dnešní době ekonomický jednorožec, kterého známe jen z pohádek o zodpovědném řízení státu. Nemyslím si, že je na místě kritizovat výsledek hospodaření, ale spíše jeho plánování. Rozdíl je letos oproti plánu obrovský a není možné, aby takto ministerstvo fungovalo. Letos se seklo o plus 100 miliard a v příštím roce to zase může být o minus 100,“ uvedl hlavní ekonom Chytrého Honzy František Bostl.

„Výsledek ocení zahraniční investoři i ratingové agentury“

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se může ministr Babiš právem označit za nejúspěšnějšího ministra financí v novodobé historii ČR. „Výsledek ocení zahraniční investoři i ratingové agentury,“ uvedl. Na druhou stranu by se neměl dosažený přebytek přeceňovat, protože jej MF dosáhlo na úkor investičních výdajů a za pomoci ekonomického růstu. „Třetím důvodem je fakt, že se vláda s rozpočtem na loňský rok ́sekla ́ o více než 130 miliard korun,“ uvedl.

Dobré hospodaření státu by bylo možné využít na snížení daní, uvedl Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE. „Buďme rádi, že se státní finance zotavují. Užijme si přebytku hospodaření a buďme pyšní, že patříme mezi elitu na celém světě. Na druhou stranu si uvědomme, že mít vyšší daně a odvody, než je nezbytně nutné, škodí naší ekonomice a je projevem masochismu. Nevyužité investiční příležitosti nás sice mohou mrzet, je však lepší nějakou dobu spořit než utrácet za každou cenu a nakupovat nesmysly,“ upozornil.

Mimořádné faktory už nebudou

Zklamáním v loňském rozpočtu může být podle Richarda Knoblocha z poradenské společnosti BDO Tax relativně nízký nárůst inkasa DPH za první rok existence kontrolních hlášení. „V posledních letech téměř každý rok přibývají podnikatelským subjektům nové povinnosti v důsledku zaváděných opatření proti daňovým únikům do zákona o DPH. Bohužel tato opatření, která významně zatěžují podnikatele, nemají samy o sobě až tak zásadní dopad do zvýšeného inkasa DPH,“ uvedl.

Letos stát plánuje schodek rozpočtu 60 miliard korun. „Náš výhled předpokládá, že deficit bude nakonec nižší, a to 45 miliard,“ uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Podle něj to tak bude návrat k normálnímu schodkovému hospodaření. „V letošním roce totiž mimořádné faktory už pravděpodobně působit nebudou. Zároveň však očekáváme mírné oživení veřejných investic spolufinancovaných z EU,“ dodal.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Obchodní manažer/ka Praha 10 - Malešice

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč