Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rekordní rozpočet? Ministerstvo se při plánování ‚seklo‘ o 130 miliard

Ministr financí Andrej Babiš vystoupil 3. ledna v Praze na tiskové konferenci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš vystoupil 3. ledna v Praze na tiskové konferenci... | foto: ČTK

PRAHA Výsledek státního rozpočtu za rok 2016, který skončil přebytkem 61,8 miliardy korun, podle analytiků obecně odráží dobrý výkon ekonomiky a nižší vládní investice.

Jako problém vidí sestavování rozpočtu ministerstvem, a to nejen pro loňský rok, kdy se plány výrazně lišily od skutečnosti. Zároveň oceňují, že vláda peníze neutrácela za každou cenu a snažila se chovat relativně hospodárně. Schválený rozpočet za loňský rok počítal se schodkem 70 miliard korun, v roce 2015 schodek činil 62,8 miliardy korun.

KDU-ČSL chce využít část přebytku státního rozpočtu za rok 2016 k investicím.

  • Lidovci koaličním partnerům navrhnou přebytek investovat. Místopředseda KDU-ČSL by je chtěl směřovat na výstavbu vodovodů a čistíren odpadních vod. "Umím si představit využití také například na odstraňování starých ekologických zátěží na Ostravsku, ale samozřejmě také na podporu rozvoje venkova," uvedl v tiskové zprávě Jurečka.
  • Poslanec Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) uvedl, že peníze jsou potřeba na výstavbu dálnic a silnic druhých i třetích tříd. "Je velmi důležité podpořit ekonomiku dalšími investicemi. Naše návrhy přineseme na jednání koaliční rady," uvedl.
  • Vicepremiér Bělobrádek v textové zprávě napsal, že ho přebytek těší. "Ale vláda musí nyní rozhodnout, jak ho smysluplně využít," uvedl. Za pozitivní bilanci podle něj rozpočet vděčí růstu ekonomiky, vysokým dotacím z Evropské unie a nízkým investicím, zejména v dopravě.

„Ze zveřejněných čísel vyplývá rozporuplné hodnocení. Dobrá zpráva je, že vláda evidentně neutrácela prostředky daňových poplatníků neefektivně. Špatná zpráva je, že se vládě nedařilo ve finančním plánování. Zdůrazňuji, že odchylka od schváleného rozpočtu je problémem celé vlády, nikoliv jen ministra financí,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkově lze podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše říci, že výsledek za loňský rok odráží dobrý výkon ekonomiky v podobě vyšších daňových příjmů, a nižší vládní investice.

„Přebytkový státní rozpočet je v dnešní době ekonomický jednorožec, kterého známe jen z pohádek o zodpovědném řízení státu. Nemyslím si, že je na místě kritizovat výsledek hospodaření, ale spíše jeho plánování. Rozdíl je letos oproti plánu obrovský a není možné, aby takto ministerstvo fungovalo. Letos se seklo o plus 100 miliard a v příštím roce to zase může být o minus 100,“ uvedl hlavní ekonom Chytrého Honzy František Bostl.

„Výsledek ocení zahraniční investoři i ratingové agentury“

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se může ministr Babiš právem označit za nejúspěšnějšího ministra financí v novodobé historii ČR. „Výsledek ocení zahraniční investoři i ratingové agentury,“ uvedl. Na druhou stranu by se neměl dosažený přebytek přeceňovat, protože jej MF dosáhlo na úkor investičních výdajů a za pomoci ekonomického růstu. „Třetím důvodem je fakt, že se vláda s rozpočtem na loňský rok ́sekla ́ o více než 130 miliard korun,“ uvedl.

Dobré hospodaření státu by bylo možné využít na snížení daní, uvedl Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE. „Buďme rádi, že se státní finance zotavují. Užijme si přebytku hospodaření a buďme pyšní, že patříme mezi elitu na celém světě. Na druhou stranu si uvědomme, že mít vyšší daně a odvody, než je nezbytně nutné, škodí naší ekonomice a je projevem masochismu. Nevyužité investiční příležitosti nás sice mohou mrzet, je však lepší nějakou dobu spořit než utrácet za každou cenu a nakupovat nesmysly,“ upozornil.

Mimořádné faktory už nebudou

Zklamáním v loňském rozpočtu může být podle Richarda Knoblocha z poradenské společnosti BDO Tax relativně nízký nárůst inkasa DPH za první rok existence kontrolních hlášení. „V posledních letech téměř každý rok přibývají podnikatelským subjektům nové povinnosti v důsledku zaváděných opatření proti daňovým únikům do zákona o DPH. Bohužel tato opatření, která významně zatěžují podnikatele, nemají samy o sobě až tak zásadní dopad do zvýšeného inkasa DPH,“ uvedl.

Letos stát plánuje schodek rozpočtu 60 miliard korun. „Náš výhled předpokládá, že deficit bude nakonec nižší, a to 45 miliard,“ uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Podle něj to tak bude návrat k normálnímu schodkovému hospodaření. „V letošním roce totiž mimořádné faktory už pravděpodobně působit nebudou. Zároveň však očekáváme mírné oživení veřejných investic spolufinancovaných z EU,“ dodal.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...