Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zvolení Zemana prezidentem ekonomiku výrazně neovlivní

Nově zvolený Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolený Miloš Zeman | foto: MAFRA- Jan Zátorský

PRAHA Na vývoj české ekonomiky nebude mít zvolení Miloše Zemana českým prezidentem výrazný vliv. Oslovení ekonomové vítají zejména konec euronegativismu na Pražském hradě, obavy naopak mají z jeho případných častých zásahů proti krokům pravicové vlády.

Hlavní pravomocí prezidenta v ekonomice je podle nich volba nových členů bankovní rady České národní banky. "Zvolení Miloše Zemana prezidentem nebude pro ekonomiku ničím dramatickým. Není to žádný extremista, spíše středový politik. Během roka, dvou nic nepoznáme," komentovala výsledky voleb analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

ČTĚTE TAKÉ:

Ani pro finanční trhy nebude podle ní Zemanovo vítězství něčím převratným. Nejsilnější prezidentskou pravomocí je směrování ČNB, ale volba členů bankovní rady se děje postupně během několika let, připomněla.

Konec politiky euronegativismu

"Nástup Miloše Zemana na Hrad bude představovat ekonomicky relevantní změnu, i když ta bude asi menší, než kdyby byl zvolen prezidentem Karel Schwarzenberg," řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Nejviditelnějším projevem by podle něj mohl být konec hradní politiky euronegativismu, tedy principiálního odmítání všech nových společných politik EU.

"Vliv nového prezidenta na ekonomiku se teprve ukáže. Záležet bude na tom, jak Zeman uchopí svou prezidentskou roli," uvedl analytik Patria Finance David Marek. Pozitivní přínos by podle něj mohl mít ve volbě členů bankovní rady ČNB. Slibuje totiž otevřený proces a konzultace s odbornou sférou. To by bylo zlepšení proti rozhodování Václava Klause, jehož volba byla často kontroverzní, míní Marek.

Obavy má Marek z toho, kdyby byl Zeman aktivistickým prezidentem a často zasahoval do legislativy v ekonomické oblasti. To může mít na hospodářství výrazný vliv, zvlášť v kombinaci s vládou současného pravicového kabinetu.

Přešlapy v zahraniční politice

Rizikem by prý mohly být také jeho případné přešlapy v zahraniční politice, které by se pak projevily v atraktivnosti země pro zahraniční investory. U podpory českých ekonomických zájmů v zahraničí je určitým handicapem nového prezidenta jeho dlouhá doba strávená mimo politiku, kvůli čemuž nelze spoléhat na jeho neformální kontakty, upozornil Sobíšek.

Vybudování kontaktů ale může být jen otázkou času a laťka nastavená současným prezidentem rozhodně není v tomto ohledu moc vysoko. Z hlediska domácí ekonomické politiky je otázkou, zda se prezident rozhodne být levicovým, nebo nadstranickým. "To ale bude důležité až pro následující volební období. Pro zbytek toho současného již nelze počítat s většími změnami," dodal.

Před Zemanem stojí řada nelehkých úkolů a tuzemský byznys má vůči němu značná očekávání, sdělil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Prvním jeho úkolem by mělo být uklidnit rozjitřené nálady a snažit se spojit českou společnost, která se rozdělila v názoru na osobu prezidenta republiky. "Potřebujeme stabilní politické a podnikatelské prostředí. Co také potřebujeme, je jasná a konzistentní pozice vůči EU, kterou bychom se nevylučovali z rodiny evropských zemí," uvedl.

Profesorka podnikové ekonomiky na Graduate School of Business University of Pittsburgh Josephine Olsonová je ráda, že oba kandidáti byli výrazně proevropštější než Klaus. Schwarzenberg by podle ní býval mohl pojmout prezidentskou roli spíše reprezentativně a s jeho zkušenostmi ministra zahraničí mohl v ostatních zemích působit lepším dojmem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Proti tomu Zeman bude jako prezident angažovanější a jeho postoje budou snadno předvídatelné. Myslím si, že český národ má štěstí, že jejich prezidentská kampaň netrvala tak dlouho jako kampaně v USA," podotkla.

Zvolení nového prezidenta neznamená podle viceprezidenta pro globální prodej české IT společnosti Sprinx Systems Radko Jelínka pro české firmy podnikající v zahraničí žádnou významnou změnu. "Ani pozitivní ani negativní. Jde o prakticky pokračování linie nastavené odcházejícím Václavem Klausem," poznamenal.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?