19. července 2011 7:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Arbitráž: Němec české miliardy nedostane

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika vyhrála arbitráž s německým podnikatelem Rupertem Binderem. Ten chtěl téměř pět miliard korun jako náhradu za krach své spediční firmy Cargo Transport - Internationale Spedition.

Arbitři ovšem rozhodli, že na odškodnění nemá nárok. Ministerstvo financí informaci nepotvrdilo, své stanovisko chce zveřejnit v úterý.  Německý podnikatel napadl postup českých celních orgánů, který podle jeho tvrzení měl vést k likvidaci jeho společnosti zaměstnávající stovky lidí, píše Právo.

Náklady státu na právní zastupování a soudní řízení v tomto případě činí od roku 2005 kolem 50 milionů korun, uvedl již dříve server Česká pozice.

Binderova firma
Binder si v roce 1990 v bývalém Československu založil firmu Cargo Transport - Internationale Spedition, která na hranicích vystavovala celní dokumenty pro příslušné domácí úřady. Investoval přitom do vybudování 45 celních jednatelství a spedičních center.

Při počáteční investici však nepočítal s tím, že by se Slovensko mohlo v budoucnu stát cizím státem. Po rozpadu federace se změnily zákony a německý investor musel již proclené zboží nechat proclívat ještě jednou. V roce 2003 pak firma skončila v konkurzu.

Binder původně žádal 654 milionů korun, tato částka se však podle únorových údajů z ministerstva financí vyšplhala na 2,3 miliardy korun. Podnikatel však své nároky podle deníku stupňoval tolik, že se i s úroky ze žalované částky nakonec blížily pěti miliardám korun.

SOUD VYHOVĚL DIAG HUMAN, VÍCE ČTĚTE ZDE

Arbitráž byla po kauze Diag Human druhým největším sporem, který Česko v posledních letech vedlo. Diag Human chce po ČR asi 14 miliard korun za zmaření obchodu s krevní plazmou v 90. letech.

ČTK, Lidovky.cz