4. března 2010 20:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Argentina svou národní banku nevysaje, soud se postavil prezidentce

Prezidentka Argentiny Cristina Fernándezová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentka Argentiny Cristina Fernándezová. | foto: ČTK/AP

BUENOS AIRES Soud v Argentině dnes dočasně zablokoval účinnost vládního dekretu, který umožňuje použít rezervy centrální banky k úhradě části státního dluhu. Dekret teprve v pondělí podepsala prezidentka Cristina Fernándezová, která je velkým propagátorem tohoto záměru, a vláda už část peněz podle všeho i použila.

Fernándezová naznačila, že peníze tak jako tak použije, bez ohledu na verdikt soudu.

Soudkyně Claudia Rodriguesová Vidalová tamnímu ministerstvu hospodářství nařídila, aby za žádných okolností nepoužilo téměř 4,4 miliardy dolarů (asi 83,1 miliardy Kč), které centrální banka v pondělí převedla na ministerstvo financí. Nový dekret podle soudkyně nejprve musí prozkoumat Kongres.

Další státní bankrot?

Argentina v roce 2002 vyhlásila státní bankrot a teď se snaží vrátit na finanční trhy. Musí proto na investory udělat dobrý dojem. Když před osmi lety bankrot vyhlašovala, zbyly po ní dluhy za zhruba 100 miliard dolarů (asi 1,89 bilionu Kč). Nyní se chystá k výměně starých dluhopisů v objemu asi 20 miliard dolarů.

Vláda, která se nyní potýká s nedostatkem peněz, se proti rozhodnutí soudu s největší pravděpodobností odvolá. Podle agentury Reuters tak lze usuzovat z tónu, kterým se Fernándezová k rozhodnutí vyjadřovala a jak mluvila o soudcích. Fernándezová chce na umoření části dluhu z rezerv centrální banky použít až 6,6 miliardy dolarů, země má jinak v letošním roce splatit asi 15 miliard dolarů.

"Jsem přesvědčena, že jednám v mezích ústavy," řekla Fernándezová k verdiktu soudu v projevu, který přenášela argentinská televize. "Tato prezidentka chce zaplatit dluhy rezervami centrální banky, a také to tak udělá," řekla.

Více o kauze čtěte zde:

"Je zde cítit neochota respektovat zákon. To je na tom to nejvážnější," řekl k reakci Fernándezové analytik finanční společnosti Capital Markets Argentina Juan Diedrichs. "Ukazuje se tím, že vláda zaujala konfrontační postoj," dodal. Vláda by se přitom měla snažit, aby udělala na investory co nejlepší dojem, neboť se chystá k výměně dluhopisů.

Fernándezová ale trvá na tom, že svým rozhodnutím použít k umoření části dluhu rezervy centrální banky, nezávislost instituce nijak neohrožuje.

"Centrální banka má rezervy. Toto není centrální banka Namibie nebo Ugandy. Toto je centrální banky Argentinské republiky," řekla prezidentka po rozhodnutí soudu.

Ekonomové v Argentině i v zahraničí záměr prezidentky použít k úhradě části státního dluhu rezervy centrální banky vnímají dost rozporuplně. Opozice se snažila příslušný dekret zrušit, ministr hospodářství Amado Boudou ale ve středu řekl, že na to už je pozdě. Ministerstvo prý začalo splácet dluh už v úterý.

Fernándezová se chystala použít devizové rezervy centrální banky už koncem loňského roku. Dostala se kvůli tomu do ostrého sporu s tehdejším guvernérem centrální banky Martínem Redradem, který byl zásadně proti takovému záměru. Jejich spor vyvrcholil na začátku letošního roku odchodem Redrada z funkce.

Postup Fernándezové podle pozorovatelů pravděpodobně ještě více zvýší napětí na argentinské politické scéně. Lze se i domnívat, že nová guvernérka centrální banky Mercedes Marco del Pontová, která je vstřícná vládě, ve funkci dlouho nezůstane a Kongres ji odvolá.

ČTK