30. září 2009 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Armáda má prvních 17 rakouských Pandurů, další už budou z Česka

Česká armáda převzala od rakouské firmy Steyr 30. září v Šenově na Novojičínsku prvních 17 obrněných transportérů Pandur II.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká armáda převzala od rakouské firmy Steyr 30. září v Šenově na Novojičínsku prvních 17 obrněných transportérů Pandur II. | foto: ČTK

ŠENOV Česká armáda má od dnešního dne prvních 17 obrněných transportérů Pandur II. Vojáci je dnes oficiálně převzali od rakouské firmy Steyr v Šenově na Novojičínsku. První série transportérů byla vyrobena v Rakousku, další již budou kompletovány ve Vojenském opravárenském podniku Nový Jičín.

Cena zakázky včetně logistiky a výcviku je i s daní 14,4 miliardy korun. Poslední transportér získá armáda v roce 2013.

Zástupci rakouské firmy Steyr předvedli začátkem prosince ve Vídni transportéry Pandur."Konečně jsme se dočkali," řekl při slavnostním předání náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Moderní kolový obrněný transportér podle něj ve výzbroji českých mechanizovaných jednotek výrazně chyběl. S jejich nasazením se počítá do misí v zahraničí, v první řadě v Afghánistánu.Pandur II

Obrněný transportér Pandur vznikl v první polovině 80. let. Prototyp byl dokončen v roce 1985, vývoj vozidla ale pokračoval a první kusy rakouští vojáci dostali až v roce 1995; v roce 2001 pak Steyr přišel s vylepšenou variantou Pandur II. Existují šestikolová a osmikolová verze transportéru.

Posádku tvoří osm až 14 osob včetně řidičů. Stroj vyvine maximální rychlost 105 km/h, má dojezd 700 km. Pandur první generace má ve výzbroji Rakousko, Belgie, Kuvajt, Slovinsko a USA. Kromě ČR si pandury druhé generace objednalo také Portugalsko, nákup připravuje i rakouská armáda.

Na výrobě dílů pro pandury se podílí množství firem z Evropy i Česka. První transportéry vyrobené na severu Moravy armáda obdrží příští rok.

Vojáci chtějí celkem 72 obrněnců v základní verzi, 11 velitelských
transportérů, 16 pandurů ve dvou variantách verze průzkumné a po čtyřech vozidlech ve zdravotnické a ženijní úpravě.

O nákupu nových obrněných transportérů se hovoří od roku 2003. Tehdejší vláda v roce 2003 souhlasila s nákupem původně 240 transportérů, pak se jejich počet snížil na 199. Společnost Steyr v tendru zvítězila v roce 2006, dohodnutá cena tehdy přesahovala 23,5 miliardy korun. V prosinci 2007 se ale vláda rozhodla smlouvu vypovědět poté, co transportéry nevyhověly při armádních testech a Steyr nedokázal dodržet smluvní podmínky.

Zástupci rakouské firmy Steyr předvedli začátkem prosince ve Vídni transportéry Pandur.Po dalším vyjednávání vláda loni v březnu schválila pořízení 107 transportérů Pandur II. Loni v červnu armáda převzala pandury k testům a v září oznámilo ministerstvo obrany, že transportéry nezávislými zkouškami prošly. Letos v březnu ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se zástupci koncernu General Dynamics, jehož je firma Steyr součástí.

Lidovky.cz, ČTK