24. března 2014 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ať ČEZ odevzdává celý zisk, investice se mu nevyplácejí, míní Babiš

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce, aby energetická společnost ČEZ vyplatila celý loňský zisk akcionářům. Stát, který ve firmě vlastní sedmdesátiprocentní podíl, by tak získal zhruba 25 miliard korun, o deset miliard více než loni.

Čistý zisk ČEZ loni činil 35,2 miliardy korun, skupina si v uplynulých letech ze zisku vždy ponechávala 40 až 45 procent. To by mělo podle Hospodářských novin skončit.

"Společnost argumentovala vždy tím, že zbytek zisku potřebuje na investice. Ale nevidím, že by ty investice minulých let nějak výrazně zvyšovaly hodnotu ČEZ a firmě se její investiční politika vyplácela," řekl deníku Babiš.

ČTĚTE TAKÉ:

O záměru ministra bude jednat vládní koalice. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže o dividendách rozhodují akcionáři, firma nemůže Babišův záměr komentovat.

ČEZ loni vyplatil 40 korun na akcii, v případě uskutečnění Babišova plánu by to bylo 65 korun, nejvíce v historii společnosti.

Podle analytiků by to také znamenalo růst ceny akcií ČEZ na pražské burze o desítky korun. V pondělí ráno po otevření burzy už zaznamenaly téměř pětiprocentní růst a obchodovaly se za 568 korun.

Lidovky.cz, ČTK