24. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Atény přezkoumávají majetek předních řeckých politiků

Atény | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atény | foto: Reuters

ATÉNY Řecké ministerstvo spravedlnosti přezkoumává majetek všech předních řeckých politiků a porovnává jej s příjmy, které nahlásili daňovým úřadům. Revize podle agentury DPA přikázal řecký parlament a mají jít zpět až do roku 1974, kdy byla v Řecku po sedmileté diktatuře vojenské junty obnovena demokracie.

Předseda řeckého parlamentu Evangelos Meimarakis ve čtvrtek řekl, že kontroloři pozorně prozkoumají majetek všech předsedů vlád, stran, ministrů a jejich náměstků.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle DPA se má za to, že kontroly majetku se budou týkat i manželek či manželů a potomků předních politiků. Vláda krizí těžce zkoušeného Řecka pod vedením premiéra Antonise Samarase vyhlásila boj korupci.

Z korupce a z praní špinavých peněz v souvislosti s objednávkami zbraní pro řeckou armádu byl již dříve obviněn bývalý socialistický ministr obrany Akis Tsochatzopulos, kterého řecká justice v dubnu vsadila do vazby.

Řecko je pátým rokem v recesi a v současnosti čerpá z druhého záchranného programu v objemu 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč). Před dvěma lety začalo čerpat první půjčku v objemu 110 miliard eur, později se ale ukázalo, že záchranný úvěr Řecku nepomůže. 

ČTK, Lidovky.cz