22. července 2015 14:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Atény získaly nálepku lepšího dlužníka. Agentura jim výrazně zvýšila rating

Řecko má v očích ratingové agentury mnohem větší důvěru než před pár týdny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko má v očích ratingové agentury mnohem větší důvěru než před pár týdny. | foto: Reuters

ATÉNY/NEW YORK Ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků Řecka o dva stupně na CCC+ z dosavadní známky CCC-. Vrátila jej tak na úroveň ze začátku června, než mu rating dvakrát snížila.

Uznývaná mezinárodní agentura svůj krok zdůvodnila to tím, že po dohodě na třetím záchranném balíku s eurozónou a přijetí prvních reformních opatření už není státní bankrot Řecka v příštích šesti až dvanácti měsících nevyhnutelný.

S&P na konci června srazila hlavní rating Řecka o jeden stupeň na CCC-, těsně ke známce D, která znamená v podstatě platební neschopnost. 

Tehdy uvedla, že pravděpodobnost opuštění eurozóny dosahuje v případě Řecka zhruba 50 procent.

S&P nyní zhodnotila výhled nového ratingu Řecka jako stabilní, což znamená, že s jeho změnou v dohledné budoucnosti nepočítá. Dodala, že pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny klesla pod 50 procent.

Úvěrový rating investorům ukazuje, jaká je pravděpodobnost, že dlužník bude řádně a včas splácet závazky. Státy pak v případě vysokého ratingu mohou ušetřit, protože si zpravidla půjčují za nižší úrok. 

S&P loni v září zvýšila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na úroveň B, od letošního února jej ale kvůli povolebnímu počínání krajně levicové vlády čtyřikrát snížila.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz