22. července 2015 14:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Atény získaly nálepku lepšího dlužníka. Agentura jim výrazně zvýšila rating

Řecko má v očích ratingové agentury mnohem větší důvěru než před pár týdny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko má v očích ratingové agentury mnohem větší důvěru než před pár týdny. | foto: Reuters

ATÉNY/NEW YORK Ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků Řecka o dva stupně na CCC+ z dosavadní známky CCC-. Vrátila jej tak na úroveň ze začátku června, než mu rating dvakrát snížila.

Uznývaná mezinárodní agentura svůj krok zdůvodnila to tím, že po dohodě na třetím záchranném balíku s eurozónou a přijetí prvních reformních opatření už není státní bankrot Řecka v příštích šesti až dvanácti měsících nevyhnutelný.

S&P na konci června srazila hlavní rating Řecka o jeden stupeň na CCC-, těsně ke známce D, která znamená v podstatě platební neschopnost. 

Tehdy uvedla, že pravděpodobnost opuštění eurozóny dosahuje v případě Řecka zhruba 50 procent.

S&P nyní zhodnotila výhled nového ratingu Řecka jako stabilní, což znamená, že s jeho změnou v dohledné budoucnosti nepočítá. Dodala, že pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny klesla pod 50 procent.

Úvěrový rating investorům ukazuje, jaká je pravděpodobnost, že dlužník bude řádně a včas splácet závazky. Státy pak v případě vysokého ratingu mohou ušetřit, protože si zpravidla půjčují za nižší úrok. 

S&P loni v září zvýšila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na úroveň B, od letošního února jej ale kvůli povolebnímu počínání krajně levicové vlády čtyřikrát snížila.

ČTK