7. června 2017 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Austrálie je ekonomický šampion. Recesi se vyhýbá už od roku 1991

Austrálie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Austrálie. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

CANBERRA Hrubý domácí produkt Austrálie se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 0,3 procenta. Australská ekonomika se tak již 103. čtvrtletí za sebou drží mimo recesi, čímž vyrovnala nizozemský rekord. Vyplývá to ze středečních údajů australského statistického úřadu.

Hospodářská recese se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou. Austrálie ji naposledy zažila v prvních dvou čtvrtletích roku 1991.

„Celá jedna generace Australanů vyrostla, aniž poznala recesi. To je mimořádný úspěch,“ uvedl australský ministr financí Scott Morrison. „Není to však nic, co bychom měli brát jako samozřejmost,“ dodal.

Hospodářský růst v Austrálii se v prvním čtvrtletí výrazně zpomalil z 1,1 procenta v závěru loňského roku, mírně však překonal očekávání analytiků. Někteří odborníci se dokonce obávali, že ekonomika by v úvodu letošního roku mohla vykázat pokles.

Za zpomalením hospodářského růstu podle Morrisona z velké části stojí nepříznivé počasí. Řada ekonomů se obává, že hospodářský výkon ve druhém čtvrtletí bude poznamenán řáděním cyklonu Debbie v závěru března, které způsobilo několikatýdenní výpadky ve vývozu uhlí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!