29. prosince 2008 18:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Až 600.000 Britů přijde o práci

Přes půl milionu Britů zřejmě čeká ztráta zaměstnání. Své o tom vědí už i lidé v Česku. Na fotografii je zaměstnanec sklárny ve Světlé nad Sázavou, který se právě dozvěděl o ukončení výroby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přes půl milionu Britů zřejmě čeká ztráta zaměstnání. Své o tom vědí už i lidé v Česku. Na fotografii je zaměstnanec sklárny ve Světlé nad Sázavou, který se právě dozvěděl o ukončení výroby. | foto: ČTK

LONDÝN Více než 600.000 Britů zřejmě ztratí v příštím roce práci. Počet propuštěných tak bude nejvyšší od roku 1991, kdy se britská ekonomika naposledy potýkala s hlubokou hospodářskou recesí. Do konce roku 2009 počet nezaměstnaných stoupne na 2,8 milionu, vyplývá z odhadů personální společnosti CIPD.

Podle posledních oficiálních údajů z října je v Británii bez práce 1,8 milionu osob a míra nezaměstnanosti činí necelých šest procent.

Prohloubení nezaměstnanosti způsobí podle agentury hlavně současná recese.

Nejhorší bude situace v prvních měsících nového roku, zhruba do Velikonoc.

Další banka oznámila bankrot
CIPD také uskutečnila anketu mezi 2600 zaměstnanci, podle které většina z nich očekává v příštím roce zmrazení růstu mezd nebo jejich snížení. Nulový růst v roce 2009 čeká 28 procent dotazovaných a nižší růst než letos 26 procent. Pouze 11 procent se domnívá, že jejich mzdy porostou rychleji a dvě procenta počítají se snížením mezd.

Zpráva CIPD přišla ve stejný den, kdy oznámila bankrot další britská maloobchodní společnost, prodejce dětských oděvů Adams. Společnost, která zaměstnává kolem 2000 osob, se tak zařadila k maloobchodnímu řetězci Woolworths, hudebním obchodům Zavvi, obchodům s čajem a kávou Whittard či prodejci pánských oděvů The Officer's Club.

Woolworts, který působil na trhu 99 let, vyhlásil konkurz minulý měsíc.

Konkurzní správce již varoval, že pokud se na poslední chvíli nenajde pro společnost nový majitel, bude muset 5. ledna uzavřít všechny obchody firmy, a o práci tak přijde 27.000 zaměstnanců, napsaly agentury AP a Reuters.

Lidovky.cz, ČTK