25. července 2015 7:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš bude jednat se Zemanem. V sobotu proberou státní rozpočet a investice

Babiš a Zeman si podávají ruce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babiš a Zeman si podávají ruce | foto:  Michal Šula, MAFRA

LÁNY Místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) v sobotu projedná s prezidentem Milošem Zemanem návrh státního rozpočtu na příští rok. Na zámku v Lánech mu ho představí při schůzce prezidentova poradního týmu.

Setkání by mělo začít kolem desáté hodiny dopoledne, politici se v Lánech zdrží přes oběd. Dá se předpokládat, že Zeman bude během schůzky přesvědčovat Babiše, který se snaží omezit výdaje státu, aby ze státní kasy přidal více peněz na investiční akce.

Podle předběžných parametrů státního rozpočtu, který projednala na konci června vláda, bude příští rok deficit 70 miliard korun. Ministerstva nyní požadují celkem zhruba o 57 miliard korun víc než loni.

Podle návrhu ministerstva financí by ale výdaje měly příští rok klesnout polovině úřadů, řada ministrů ovšem s návrhy výdajů nesouhlasí. O konečné podobě pro jednotlivé kapitoly a ministerstva se zpravidla jedná v průběhu léta. Vláda pak musí rozpočet schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září.

ČTK