12. června 2016 7:00, aktualizováno  11:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš vysvětloval v Sapě elektronické pokladny. Nechal se ostříhat

Andrej Babiš dorazil do Sapy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš dorazil do Sapy. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dorazil v neděli do pražské tržnice Sapa, kde by měl vietnamským podnikatelům vysvětlit elektronickou evidenci tržeb (EET). Konference nazvaná "Fámy a fakta o EEZ" by měla nastartovat spolupráci ministerstva financí a Finanční správy s vietnamskou komunitou, informovalo ve středu ministerstvo financí.

„Vietnamce mám rád, jsou extrémně pracovití, pořád se usmívají a to je super,“ prohlásil na nedělním setkání v Sapě.

Před samotnou konferencí také řekl, že ANO z vlády odcházet nechce: „Z vlády odcházet nechceme, je úspěšná, ale ministr Chovanec jí kazí repupaci.”

Setkání se zúčastní také náměstkyně ministra pro daně a cla Alena Schillerová a zástupci vietnamských profesních svazů a organizací.

Babiš loni v březnu ve Sněmovně při obhajobě zavedení EET řekl, že vietnamští podnikatelé v maloobchodu neplatí daně. O několik dní později se za svůj výrok omluvil: „Mnoho Vietnamců platí daně, těm se omlouvám, pokud jsem se jich dotknul,“ napsal na sociálních sítích Twitter a Facebook. Omluvu po něm žádala Česko-vietnamská společnost, podle níž šlo o nepřípustné zevšeobecnění.

Andrej Babiš dorazil do Sapy.
Andrej Babiš dorazil do Sapy.

Zavedení EET schválila Sněmovna navzdory obstrukcím opozice letos v únoru. Pravicová opozice označila za nedemokratické ukončení rozpravy a na konci května představila návrh na zrušení zákona k Ústavnímu soudu. EET by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících.

ČTK