29. září 2014 12:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bitva o Českou poštu: Dotovat z rozpočtu ji nebudeme, odmítá Babiš

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Státní podnik Česká pošta by neměl dostávat dotace z rozpočtu, míní ministr financí Andrej Babiš. Reagoval tak na vyjádření šéfa resortu vnitra Milana Chovance, který plánoval pomoc ztrátovým pobočkám.

Ministerstvo financí bude hledat jiný způsob, jak pomoci České poště, prohlásil v pondělí ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle svých slov chce dosáhnout toho, aby hospodaření státního podniku zůstalo na nule nebo bylo v zisku.

O dotování ztrátových poboček pošty kvůli hrozbě jejich rušení mluví hlavně ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), pod kterého podnik spadá. Podle dřívějších informací by mohlo jít až o jednu miliardu korun. Další 1,77 miliardy pošta žádá od Českého telekomunikačního úřadu jako úhradu poskytování základních služeb.

ČTĚTE TAKÉ:

"Budeme hledat způsob, jak České poště pomoci, aby to nemusel sanovat rozpočet. Je to takové aktivum, že by to rozpočet neměl sanovat," řekl Babiš.

Podle dnešních Hospodářských novin Babiš s Chovancem bojuje zejména o to, zda podnik bude i nadále státním podnikem, nebo akciovou společností. Transformaci na akciovou společnosti navrhl Chovanec zastavit, aby pošta mohla nakládat se svým majetkem.

Babiš: S Chovancem nebojuju

"Boj o poštu je nesmysl. Já jsem s panem Chovancem mluvil o tom, že bych rád dostal detailní informace o České poště," uvedl Babiš.

Šéf resortu financí uvedl, že má například návrh od finanční správy, že by od ní mohla pošta převzít hotovostní pokladnu. To by se mohlo týkat i celní správy.

Česká pošta provozuje asi 3 250 poboček. Loni vykázala zisk 305 milionů korun, výnosy ale klesly o půl miliardy na 19,5 miliardy korun. Firma klesají výnosy z klasického doručování a snaží se je nahradit jinými činnostmi.

mipMichal Pavec, ČTK

Najdete na Lidovky.cz