Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš chce zrušit prodej pozemků v Harrachově firmě spjaté s lobbistou Janstou

Lyžařský areál v Harrachově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžařský areál v Harrachově. | foto: Tomáš Rucký, Snow.cz

PRAHA/HARRACHOV Ministr financí Andrej Babiš (ANO) požaduje po majetkovém úřadu zastavení prodeje pozemků státu v lyžařském areálu v Harrachově. Po zrušení má být ve výběrovém řízení vybrán nový majitel podle výše nabízené ceny.

Státní pozemky, na nichž jsou dvě třetiny skiareálu, má získat za 56,5 milionu korun provozovatel krkonošského střediska, společnost Sportovní areál Harrachov (SAH), kterou ovládá lyžařský svaz a Česká unie sportu vedená vlivným lobbistou Miroslavem Janstou (ČSSD). Na kauzu upozornil jako první pořad Reportéři ČT.

Ministr Babiš podle mluvčího ministerstva Michala Žurovce požaduje revizi prodeje pozemků v Harrachově. Na průběh prodeje, včetně všech znaleckých posudků, nařídil ministr financí neprodlenou kontrolu.

„Respektuji snahu Úřadu (pro zastupování státu ve věcech majetkových) prodat areál jako celek, trvám však na uskutečnění výběrového řízení, které je tím nejlepším znaleckým posudkem na skutečnou cenu nemovitosti,“ uvedl ministr.

Majetkový úřad bude podle mluvčího Radka Ležatky rozhodnutí ministra respektovat a připraví výběrové řízení. „Nařízení kontroly jednoznačně vítáme a budeme při ní maximálně spolupracovat,“ dodal.

SAH podepsal na konci loňského roku s majetkovým úřadem smlouvu na pozemky, které si do současné doby pronajímal. Smlouva má být účinná až v okamžiku, kdy k převodu zhruba 23 hektarů vydá souhlasné stanovisko ministerstvo životního prostředí. Pozemky jsou totiž v Krkonošském národním parku.

Harrachovská starostka Eva Zbrojová by zastavení prodeje pozemků v lyžařském areálu uvítala. Město by mělo zájem o nezastavěné pozemky, jejichž hodnota se podle ní odhaduje zhruba na 40 milionů korun. Zastavení prodeje dá podle starostky zastupitelstvu čas záměr projednat a případně se na něj finančně připravit. „Na koupi areálu bychom si museli půjčit, splácet bychom to mohli z pronájmu,“ řekla Zbrojová. O převzetí provozu lyžařského střediska by ale pod ní město zájem nemělo.

Podle dřívějšího vyjádření ÚZSVM má provozovatel na pozemky ze zákona předkupní právo. O přímém prodeji do rukou SAH bylo rozhodnuto kvůli tomu, že na pozemcích státu jsou stavby, které patří provozovateli a navíc společně s pozemky tvoří funkční celek. Uzavření smlouvy mělo odstranit nejistotu ohledně dalšího fungování skiareálu. Platnost předchozí nájemní smlouvy skončila v červnu 2015 a na nové se provozovatel s ÚZSVM nedohodl.

Spor byl ohledně výše nájemného. ÚZSVM požadoval na základě znaleckého posudku navýšení z 2,2 milionu korun za rok na 3,5 milionu, SAH naopak chtěl na základě vlastních posudků snížení na 1,6 milionu. Státu tak dosud posílal částku, jež vycházela z jeho posudku. Spor se dostal až k soudu, líčení ale ještě nebylo.

Ve středu se do sporu vložil ministr Babiš, který tak chce vyvrátit pochybnosti, na něž média v posledních dnech poukazovala. Česká televize v pořadu Reportéři ČT v pondělí uvedla, že akciovou společnost Sportovní areál Harrachov ovládá lyžařský svaz a Česká unie sportu vedená vlivným lobbistou Miroslavem Janstou (ČSSD).

Koupě zimního sportoviště by podle ČT byla pro firmu výhodná, chystá se totiž navíc převzít i zchátralé skokanské můstky. Pokud by ministerstvo životního prostředí obchod schválilo, zajistilo by to podle ČT novému majiteli vysoké zisky. Osud skokanských můstků by byl ale závislý na státní dotaci na jejich opravu, společnost Sportovní areál Harrachov je totiž opravit nehodlá.

Česká unie sportu (ČUS) v čele s předsedou Janstou se proti reportáži ohradila. Tvrdí, že byla plná lží, polopravd, hrubě zkreslených a zavádějících informací. Bude si na tuto reportáž stěžovat Radě České televize a plánuje ji řešit také soudní cestou.

Skiareál v Harrachově je s 7,3 kilometru sjezdovek pátým největším střediskem v Libereckém kraji. Sportovní areál Harrachov má čtyři akcionáře, Česká unie sportu vlastní 56,5 procenta akcií, Svaz lyžařů ČR 37,6, město má čtyřprocentní podíl a Investiční společnost Sportlease 1,9 procenta.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz